Jde o inovativní technologii, jaká nikde jinde v tuzemsku není v provozu. Se svými zákazníky, producenty těchto odpadů, továrna hledá nejefektivnější cesty pro navrácení získaných surovin zpět do výroby.

Nová linka bude schopna ročně zpracovat až 450 tisíc vyřazených lednic. Kromě zautomatizovaného systému zajišťuje nová technologie i lepší recyklaci plynů škodlivých životnímu prostředí. Recyklací každé tuny lednic firma ušetří téměř 12 tun oxidu uhličitého.

„Předchozí linka uměla zachytit pouze freony. Nová linka zachycuje veškerá nadouvadla včetně pentanu. A díky následnému dopracování plastů dokážeme zpětně využít přes 85 % materiálů,“ sdělila jednatelka firmy Lada Martinková.

Majitelé společnosti vynaložili na postavení této nové linky a technologie na likvidaci lednic 165 milionů korun. Zařízení do Stráže pod Ralskem dodaly německé společnosti, které jsou specialisty v oboru.

Cílí i na dodavatele ze zahraničí

Instalace nové technologie probíhala přibližně rok, aniž by byl přerušen stávající provoz. Automatický proces zpracování je monitorován dodaným softwarem a průběžně zaznamenává a vyhodnocuje provozní a legislativní hodnoty.

Společnost Praktik system cílí nejen na domácí zákazníky. Dodavatelé plastů z lednic či naopak odběratelé opětovně využitelných materiálů jsou také z Německa, Polska, Rakouska, Švédska, Itálie, Rumunska, Slovenska a dalších evropských států.

„Na zahraničních trzích vidíme velký potenciál růstu pro to, abychom naše kapacity zaplnili. Plastový materiál z České republiky zaplní naše kapacity pouze z menší části, proto je pro nás velmi důležité nabízet nejlepší evropskou kvalitu zpracování, aby naše služba byla pro evropský trh atraktivní a konkurenceschopná,“ upozornila Martinková.

Firmu založil v roce 1994 v Liberci podnikatel Petr Linhart, který se inspiroval svým předchozím působením v Německu. Postupně se jeho společnost Praktik system vypracovala do pozice největšího zpracovatele chladicích zařízení a ostatních elektroodpadů v České republice. Jde zejména o lednice, chladicí a mrazicí nábytky, dále například pračky, sporáky, myčky nebo mikrovlnné trouby, ale také malé elektrospotřebiče, jako jsou vysavače, sekačky nebo konvice. Za dobu jednoho čtvrtstoletí na trhu zpracovala už přes tři miliony kusů lednic. Zpracování vysloužilých ledniček má největší podíl, a to polovinu z celkově zrecyklovaných elektrospotřebičů ve strážském závodě.

Bez těžké ruční práce se neobejdou

Firma zaměstnává kolem 90 pracovníků a přes 10 let spolupracuje s vězeňskou službou. I přes moderní techniku se bez těžké ruční práce neobejde a za dobu spolupráce zaměstnala více než 1500 odsouzených. „Využíváme je hlavně k ruční demontáži elektrospotřebičů, na třídění plastových odpadů či pomocné práce,“ upřesnila manažerka Jana Hloušková.

Firma provozuje v současné době už tři pobočky v České republice.