Současně tak může svého pracovníka po tuto dobu kontrolovat, zda se skutečně doma léčí. Pokud ale s výjimkou vycházek nezastihne maroda kontrola po dobu nemoci doma, nejenže mu sebere firma nemocenskou, ale ještě mu může po poradě se správou sociálního zabezpečení uložit pokutu do výše 20 tisíc korun.

„Setkávám se ve firmách v Libereckém kraji s tím, že zaměstnanci o změně v zákoníku práce vůbec nevědí. Netuší také, že byl snížený vyměřovací základ nemocenské. Teď pobírá marod po celou dobu jen šedesát procent své průměrné měsíční mzdy. Výjimkou jsou první tři dny nemoci, kdy se léčíme zdarma,“ vysvětlil krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Jak dodal, stát změnou v zákoníku práce poškozuje zaměstnance v podnikatelské sféře. Firmy totiž hradí lidem nemocenskou jenom za pracovní dny. „Zaměstnanci nejenže přijdou o peníze za víkendy, ale ještě může v třetím týdnu na ně přijít kontrola. Pokud zrovna nebudou doma, ztratí celou nemocenskou,“ zdůraznil Milan Šubrt. „Manažeři firem schválně lidi na tyto změny neupozorňují. Jsou rádi, že mají na marody nový bič,“ doplnil Šubrt.

Vláda slibovala firmám, že jim o 1 procento sníží odvody ze zdravotního pojištění, když jim prodloužila dobu, kdy platí nemocenskou. To se ale nestalo. „Někteří zaměstnavatelé se tak vymlouvají, že právě proto nemůžou lidem zvednout mzdu,“ dodal.

Podle zkušeností odboráře ve firmách v Libereckém kraji většina lidí, když omarodí, raději chodí do práce. „Jdou se sebezapřením dělat i třeba proto, aby se jich firma nechtěla zbavit dřív, než třeba dostanou nemoc z povolání,“ doplnil Milan Šubrt.