Dříve stačil cvičební úbor, ionťák na doplnění energie a hlavně odhodlání. Nyní je potřeba předložit i platný negativní PCR test, antigenní test nebo potvrzení o očkování. Bez něj se sportovní nadšenci do posiloven nedostanou.

„Nepropadej se v zádech, nezapomínej dýchat, koncentruj se a hlavu v prodloužení“. Takové instrukce se ozývaly od pondělního rána v libereckém studiu Yogaholick, kde osobní trenér a spolumajitel Adam Knop přivítal po nuceném uzavření první návštěvníky. „Můžeme otevřít do nejslabšího období roku, co se návštěvnosti týká. Doufáme však, že lidé jsou natolik hladoví po pohybu s námi, že letošní letní období bude jiné,“ řekl trenér.

Stres z dokumentů?

Některá nařízená opatření považuje za zbytečná. Podle něj vedou k odrazení návštěvníka. S negativními testy se budou řídit tak, aby respektovali vládní nařízení, ale zároveň s ohledem na pohodlí klientů. „K nám chodí lidé proto, aby zpomalili, na chvíli se zastavili, byli jen sami se sebou a načerpali nové síly. Nikoli aby byli ve stresu kvůli předkládání různých dokumentů,“ zdůraznil Adam Knop.

Kromě testů platí omezená kapacita návštěvníků, jeden člověk na 15 metrů čtverečních, či udržování rozestupů alespoň dva metry. „Podle nejnovějších informací bohužel nebude možné používání šaten a sprch. Toto pravidlo se pokusíme co nejdříve upravit,“ řekla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Oproti původnímu plánu se podařilo ve studiu obnovit skupinové lekce jógy, která doposud probíhala on-line. Speciální lekce s podtitulem Zpátky do praxe proběhnou v malém počtu v Liberci i v Turnově od pátku do neděle. „Požádali jsme o rozšíření limitu pro skupiny, opět podle kapacity a za dodržení minimálních odstupů. U lekcí se stacionárním typem cvičení jako jóga či pilates je každý klient na svém místě, nevyměňuje si místa s dalšími lidmi a používá vlastní pomůcky,“ upřesnila Havrdová.

Do větších rekonstrukcí se během uzavření v libereckém studiu nepouštěli z důvodu šetření. „Podpora státu není podle mě dostatečná. Teď je příspěvek sice už vyšší, nicméně stále nám to nekompenzuje náklady na podnikání. Ale život jde dál a svítá na lepší časy. Snad se nebude stejná situace na podzim opakovat,“ dodal s nadějí v lepší zítřky Adam Knop.

Uvolnění opatření netrpělivě vyhlížel i provozovatel Cardio Fitness v České Lípě Radek Procházka. Ten doufá, že letošní léto se bude od těch minulých lišit. „Návrat klientů bude pozvolný. Uvidíme, jak moc přijatá opatření ovlivní návštěvnost,“ podotkl trenér.

Podle něj mohly být posilovny za dodržení bezpečnostních opatření otevřeny a nedošlo by k takovým finančním ztrátám. „Během uzavření proběhla klasická údržba. Finance jsme si raději nechávali na horší časy, abychom se udrželi. Stát nás zrovna dvakrát nepodpořil. Nicméně se moc těšíme, že opět uvidíme své klienty,“ dodal Procházka.

Podpora? Zmatená a s prodlevami

Milovníky cvičení přivítali i v liberecké posilovně Profitko. „V příštích měsících zjistíme, co pandemie a dlouhá odluka udělala s motivací našich klientů,“ řekl majitel Michal Štěpánek. Zájemcům v době uzavření nabízeli vzdělávací přednášky týkající se stravy a zdravého životního stylu a individuální konzultace. Ladili cvičební systém a připravili si několik novinek. „Začínali jsme jako klasický crossfitový gym, který nabízel i kruháčové lekce. Ale za ta léta u nás logicky došlo k vývoji. Na crossfit a kruháč jsme nezanevřeli, ale uvědomili jsme si jejich omezení. Omezení tréninkových systémů a škatulek, které přinášejí. Proto jsme se rozhodli udělat změny,“ vysvětlil majitel posilovny.

Sám hodnotí podporu od státu jako zmatenou a s velkými prodlevami. „Na druhou stranu jsme alespoň něco dostali. Doufejme, že už o žádné dotace žádat nebudeme a budeme moci fungovat v normálním režimu bez omezení,“ podotkl Michal Štěpánek.