„Tuto skutečnost zapříčinil skalní sesuv v úseku mezi Novým Dvorem a začátkem naučné stezky od obce Sosnová, přibližně půl kilometru od Lisovy Samoty,“ informoval Martin Zajíček z Lesů ČR. Možnosti odstranění závalu a případná asanace okolí lesníci teprve zjišťují. „V tuto chvíli nelze odhadnout dobu, po kterou bude stezka uzavřena,“ dodal Zajíček.

Stezku v údolí Robečského potoka mezi Zahrádkami a Českou Lípou zavalilo podle odhadů odborníků až 150 krychlových metrů kamene. Skála se zřítila z výšky zhruba 30 metrů. Návštěvníci Pekla by se rozhodně neměli pokoušet překážku přelézat, ale měli by se vrátit stejnou cestou, kudy na stezku přišli.

Nejvíce rozkvetlých bledulí tu návštěvníci mohou obvykle obdivovat na přelomu března a dubna. V tu dobu míří do údolí každoročně tisíce turistů. Lokalita zvaná Peklo je národní přírodní památkou s největším výskytem těchto jarních rostlin v Česku. Kvete zde i přes 100 000 bledulí. Kolem asi 50 metrů širokého pásu bledulí vede čtyřkilometrová naučná stezka. Státní podnik Lesy ČR ji nechal v roce 2014 opravit, potřeba byly téměř čtyři miliony korun. Při rekonstrukci se do terénu navrátily dřevěné zpevněné chodníky a generální opravou prošly i všechny lávky přes potok.

Peklo je přístupné pouze pěším turistům, cyklisté či motorizovaní návštěvníci mají vstup zakázán. V údolí žije zhruba 250 druhů hmyzu a velké množství ptáků, ryb a savců. Romantické údolí je v podstatě dlouhá rokle sevřená pískovcovými skalami, která působí dojmem divoké přírody.