Na druhou stranu, za trochu nepohodlí žáci i učitelé dostanou školu s novými okny, zajímavou fasádou a úspornějším provozem. Zakázku na největší letošní rekonstrukci školy získala od českolipské radnice stavební společnost Chládek & Tintěra.

„Především výměna oken je nutná nejen z ekonomických, ale v současné době i bezpečnostních důvodů. Velkým přínosem bude  instalace technologie řízeného větrání, které zabezpečí stálý přívod vzduchu bez alergenů a nečistot do všech učeben,“ prohlásil ředitel základní školy na Ladech Radek Častulík.

Jak již dříve uvedl, rekonstrukce jeho školy je rozdělena do několika etap. Bourací práce měly proběhnout už o prázdninách. „Musíme vše zvládnout za provozu. Počítáme s tím, že budeme uzavírat na nezbytně nutnou dobu jednotlivá podlaží a pro výuku využijeme volné třídy, především odborné pracovny,“ řekl Častulík.

Podle něj, stavební činnost a práce pravděpodobně začne v pavilonu II. stupně, kde jsou třídy starších žáků, kteří jsou již více samostatní a na přesuny mezi třídami jsou zvyklý. „Potřebná modernizace školy každopádně bude náročná. V případě nutnosti jsme i připraveni zahájit v září výuku o týden či dva později,“ zmínil ještě před prázdninami ředitel Radek Častulík. Jeho škola by měla být hezká a energeticky úsporná nejpozději do konce příštího roku.

Podle starostky města Jitky Volfové (ANO) má vybraná firma rekonstrukci školy zvládnout za necelých 87 milionů korun. Původně město počítalo s cenou nižší, projektant ji v polovině roku 2018 odhadoval o sedm milionů korun nižší. „Od té doby však velmi vzrostly ceny prací i materiálů, v rámci zakázky bude oproti odhadu dražší především vzduchotechnika i materiál na samotné zateplení školy. Vysoutěžená cena odpovídá současným cenám,“ vysvětlila starostka Volfová.

Jak upozornila, na tuto zakázku město navíc získalo nabídek několik a nabídka od firmy Chládek & Tintěra byla ze všech nejnižší. K tomu pak radní při rozhodování přihlédli a také nechtěli už uskutečnění opravy školy nadále odsouvat. „Proto jsme se rozhodli zakázku dodavateli přidělit,“ řekla Volfová a zároveň doplnila, že město podalo na provedení projektu žádost o dotaci do Operačního programu životní prostředí, ze kterého může získat až 40 procent uznatelných nákladů na zateplení pláště a instalaci fotovoltaických panelů a zároveň až 70 procent uznatelných nákladů na instalaci systému nuceného větrání.

Jak informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová předmětem této velké zakázky je celkové zateplení fasády i střech všech pavilonů školy, výměna oken, která jsou v zoufalém stavu, dveří, instalace vzduchotechniky v kuchyni, instalace systému nuceného větrání a montáž fotovoltaických panelů na střechu školy. „Fasáda školy je navíc navržena velmi zajímavě, počítá se s dřevěnými prvky v kombinaci se šedou fasádou,“ podotkla Kňákal Brožová. Jak zdůraznila, po dokončení stavby by město mělo ročně za energie ušetřit jeden milion korun.

„Celá stavba by měla trvat zhruba rok a bude probíhat za plného provozu školy. Stejný systém jsme použili již při zateplení základní školy na Špičáku a za cenu určitých kompromisů a sestěhování jednotlivých pavilonů k sobě se vše dá zvládnout. Máme od školy samozřejmě určité požadavky na hluk či termín provádění určitých náročnějších prací, kterým se budeme snažit maximálně vyhovět,“ uzavřela starostka města.

Město nezanedbává ani ostatní školy ve městě, které zřizuje. Dělníci pracují na ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, na Špičáku, v Jižní i na Špičáku. Opravy se mnohdy týkají rozlehlých budov, které navštěvuje velké množství lidí a které jsou v provozu desítky let. „Snažíme se v maximální míře školy a školky opravovat a zajistit tak co možná největší komfort jak žákům, tak i učitelům,“ řekl místostarosta města Martin Brož (ANO).