Dobrovolné vstupné stejně jako jakékoli další příspěvky poputují za Jiříkem Ullmannem z České Lípy, který svádí nerovný boj s metabolickou poruchou a epilepsií. Letošní sbírka vynesla sumu 16 000 korun, kterou českolipský florbalový klub zarovnal na konečnou částku 25 000 korun.

Jiřík Ullman se narodil jako zdravé miminko, ale po druhé dávce očkování ve třetím měsíci se objevily komplikace. Florbalisté při Euro Floorball Tour v roce 2014 pomohli s vybráním peněz na potřebnou rehabilitaci. A z klučiny, kterému lékaři předpovídali opožděný mentální vývoj, a že z něj bude pouze „ležák“, se stal klučina, co téměř samostatně chodil a předškolák s velkou slovní zásobou.

Jenže pak přišla epilepsie (Jirka prodělal i 200-300 záchvatů denně) a nucené ukončení rehabilitace. Ze slovní zásoby nezbylo nic, mentálně se nachází ve středně těžké retardaci a je odkázaný i kvůli hygieně na péči jiných. Od září malý bojovník přerušil kontakt s epilepsií a existuje tedy naděje, že bude moci zpátky rehabilitovat.

Součástí akce Večer plný dárků byl i prostor pro darování už použitých věcí, které po zápase nabraly směr Farní charita.

Období vánočních svátků přímo vybízí k charitativním akcím. Letos na českolipské florbalisty čekaly hned dva zápasy, v nichž rozdávali. V pátek se představili v Praze na hřišti Tatranu. I Střešovičtí souboj s Českou Lípou pojali i formou nadačního utkání.

Tatranský klub totiž má svou florbalovou odnož i mezi handicapovanými sportovci. A právě florbalovým vozíčkářům patřil tento duel především. Českolipský útočník Radek Krajcigr o akci věděl, ale hráči ji přímo v dějišti nevnímali.

„Charitativní podtexty zápasů určitě nelze nevnímat, ale mnohem více si je člověk uvědomuje přeci jen spíše v domácí hale, kde se ho dotýkají již přípravy samotné akce. Na Tatranu jsme pauzy mezi třetinami trávili v šatně a z přestávkového programu v režii vozíčkářů jsem moc neviděl. Povědomí o nich ale mám a moc jim fandím.“

Bohužel českolipští florbalisté darovali domácím všechny body, protože si na sever odvezli prohru 5:11.

Trenérka Lenka Bartošová přesně popsala pro on-line zápis, co stálo za prohrou: „Za stavu tři jedna pro nás jsme z nepochopitelných důvodů udělali tři individuální chyby, které Tatran nakoply, a v tu chvíli převzal hru pod svou kontrolu. Tatran vyhrál každý souboj, všude byl první a my jsme nestíhali.“

Duel proti Ostravě byl naprosto odlišný od toho pátečního. Českolipští nutně potřebovali bodovat, protože za sebou měli sérii čtyř proher. A to se jim povedlo. Výhru 6:5 v prodloužení zařídil hattrickem Radek Krajcigr.

Oba celky se přetahovaly o vedení a na hřišti se jiskřilo. V druhé části hostující tým odskočil do vedení 4:2, ale do šaten se šlo za vyrovnaného stavu. Česká Lípa vstřelila branku v poslední části v základní hrací době, jenže na řadu přišlo prodloužení, když skóroval i Daniš, který srovnal necelých devadesát vteřin před koncem. V prodloužení vystřelil další bod Krajcigr. A jak se tento útočník dívá na různé sbírky? „Mám přehled o příležitostných charitativních akcích. Co nemám rád, tak jsou pouliční sbírky. Je jich moc. Raději se sám a bez nátlaku rozhoduju, který projekt mě zajímá, a každoročně se snažím nějaké to dobro konat.“

Zlata Vostrá