Moderní stavba podobná stanici v České Lípě bude stát naproti prodejně Lidl v blízkosti silnice I/38, kde přibude světelná signalizace pro výjezd vozidel. Loni v říjnu proběhlo na staveništi slavnostní poklepání na základní kámen. Výstavba hasičské stanice postupuje podle plánu, zatím nedošlo k žádnému skluzu. „Hotovo by mělo být do letošního listopadu s tím, že samotný provoz by začal o měsíc později. O tom rozhodne kolaudace a dodání dalšího vybavení jako například nábytku,“ popsala aktuální situaci mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Hasiči budou mít k dispozici garáže s mobilní požární technikou, učebnu, posilovnu, venkovní hřiště, ložnici, skladovací prostor, sušící a tréninkovou věž s lezeckou stěnou, studnu a nádrž pro plnění cisteren vodou. „Nebudou chybět ani kanceláře velitele stanice a velitelů družstev a denní místnost,“ vyjmenovala Hložková. Vozový park zaplní dvě cisternové automobilové stříkačky, velitelské vozidlo a člun. „Náklady na zázemí o rozloze bezmála 3400 metrů čtverečních se vyšplhaly na 61 milionů korun,“ doplnila mluvčí.

Profesionální hasiči zajišťují požární ochranu v Doksech od června 2018, kdy vznikla stanice v prostorách Správy hmotných rezerv v ulici 5. května. 

V počátcích představoval jejich zázemí velitelský kontejner s nouzovým sociálním zařízením či zahradní sprchou. Měli k dispozici ještě kontejner na skladování materiálu, motorový člun a hasičskou cisternu. „Od srpna loňského roku využívají hasiči dočasné buňkoviště, které tvoří sedm stavebních buněk umístěných vchody k sobě. V buňkách jsou kancelář velitele, denní místnost, sklad či ložnice. Nechybí toalety a sprcha s teplou vodou. Výhodou kontejnerů je, že jsou klimatizovány, avšak v horkých letních měsících dosahuje teplota v zastřešeném prostoru před buňkami i přes 50°C,“ přiblížila Lucie Hložková.

„Historicky první výjezd jsme měli hned 2. června. Jeli jsme k požáru lesa přímo v Doksech, zapojeny byly i jednotky II. stupně požárního poplachu,“ připomněl velitel stanice Jan Soušek, který shodou okolností zrovna sloužil a velel.

Nejčastěji vyjíždějí zdejší hasiči k dopravním nehodám a požárům. „Ukázalo se, že i v provizorních podmínkách zvládají hasiči fungovat. V budoucnu bychom proto chtěli zřídit podobnou základnu v okolí Dubé,“ nastínil už dříve plány hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

První návrhy na zřízení výjezdní stanice v Doksech padly už v 90. letech minulého století. V tu dobu však převažoval argument, že v blízkosti stojí stanice dobrovolných hasičů Bělá pod Bezdězem. Situace se změnila před třemi lety. „Za výběrem lokality Doksy stojí jejich velká spádovost, zvyšující se počet rekreantů a obecně nízké pokrytí jednotkami požární ochrany v této oblasti,“ osvětlila jeden z důvodů mluvčí Hložková. Druhým z nich jsou problémové silnice I/9 z Mělníka do České Lípy a I/38 z Doks do Mladé Boleslavi. „Obě trasy jsou velmi exponované a jsou to úseky s častým výskytem vážných dopravních nehod, zejména osobních automobilů a motorkářů. V neposlední řadě je v Doksech a okolí vysoké riziko vzniku požárů v přírodním prostředí,“ dodala Lucie Hložková.