Lindavští skláři je vyrobili v malém měřítku, neboť jak se ukázalo i jejich noví držitelé jsou menšího vzrůstu. Malé ceny Thálie totiž přímo na jevišti převzaly osobně dvě nejslavnější české loutky Spejbl s Hurvínkem. Miniaturní Thálii obdrželi za celoživotní přínos v oblasti loutkového divadla.
Ceny, které stejně jako v předchozích letech i letos připravili skláři a brusiči na huti a ve studených provozech sklárny Ajeto v Lindavě na Českolipsku, převzali v sobotu večer například Richard Krajčo, Hana Holišová, Jan Kříž nebo Karel Fiala.
Richard Krajčo získal Cenu Thálie za roli Dennyho ve hře Deštivé dny, kterou uvádí v režii Janusze Klimszy pražské Divadlo Ungelt, a ve středu 27. března s ní dorazí do Jiráskova divadla v České Lípě. V ženské kategorii si hlavní cenu odnesla Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Pražského komorního divadla Odpad, město, smrt.
Za stejnou roli si odnesla také Cenu Divadelních novin i Českého lva za její ztvárnění ve snímku, který podle inscenace natočil Jan Hřebejk. Připomněla, že dostává cenu za roli vzniklou v divadle, které již neexistuje, a v inscenaci, která se již nehraje.
Nestárnoucí Limonádový Joe
Za celoživotní mistrovství byly cenami Thálie odměněny herečka Jana Hlaváčová, operní pěvkyně Helena Tattermuschová a baletka Jiřina Knížková. Za celoživotní loutkářské mistrovství získal Thálii Josef Krofta, v operetně-muzikálovém oboru byl oceněn nestárnoucí Limonádový Joe Karel Fiala.
Zvláštní cenu udělilo kolegium dirigentu Arnoštu Moulíkovi, cena Thálie pro činoherce do 33 let patří Matouši Rumlovi z mladoboleslavského divadla.
V kategorii balet, pantomima a jiný tanečnědramatický žánr dostala cenu Lucie Skálová za roli samurajky Sakury v inscenaci Poslední samuraj, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské, a Robert Skujenieks za roli muzikanta Jima Morrisona v inscenaci s názvem The Beatles – The Doors. Nastudoval ji v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem.
Thálie pro rodáka z Liberce
Kategorie muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr má mezi ženami vítězku v Haně Holišové za titulní roli v muzikálu Papežka, kde ztvárnila dívku, která díky pozoruhodným okolnostem měla v polovině 9. století usednout na papežský stolec. Muzikál hraje Městské divadlo Brno. Ve stejné kategorii bodoval rodák z Liberce Jan Kříž s rolí Dannyho ze slavné Pomády, kterou hraje pražské Divadlo Kalich.
Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil převzal cenu pro nejlepší operní pěvkyni za Janu Šrejmu Kačírkovou. Thálii dostala za roli Julie, pár veronských milenců ztvárnili v ostravském divadle spolu s Alešem Brisceinem, který dostal Thálii ve stejné kategorii také.
Precizní práce brusičů
Podobu skleněných cen navrhl designér Bořek Šípek v roce 2003. „Letos jsme jich připravovali více. Herecká asociace chce nově oceňovala i loutkoherce. Pro ně vznikly dvě nové Thálie v bílé barvě, tedy stejné, jaká se uděluje za pantomimu," objasnil ředitel lindavské sklárny Jaroslav Turnhöfer.
Ceny Thálie se v Ajetu vyrábějí už od roku 1993. Nejprve tu vznikaly podle návrhu akademického malíře Josefa Sekyry. Od roku 2003 ale mají podobu, jakou jim navrhl designér a architekt Bořek Šípek. Jeho Thálie vypadá jako váza, která se směrem nahoru rozšiřuje. Její zadní část je ale vybroušená a vpředu jsou probroušené oči a ústa. Její výroba tak vyžaduje především precizní práci brusičů.