Město skla. To je to první, co se mnohým lidem vybaví, když se řekne Kamenický Šenov. A už dávno to není jen tuzemský dojem.

Stále více výtvarníků z různých koutů světa by se zde chtělo přiučit technikám, které čeští skláři ovládají na výbornou. Naposledy se na čtvrt roku v severočeském „Křišťálovém údolí“ zabydlela nejznámější filipínská sklářská designérka Margie Organo. Zůstala by podle svých slov i déle, ale ve Střední umělecko průmyslové škole sklářské, která jí na tři měsíce poskytovala znalosti a zázemí, začíná výstavba zbrusu nového Centra odborného vzdělávání.

JEN TA ZIMA

„Bylo to tady nádherné, jen ta zima,“ poukazuje Margie Organo na jediné negativum, které na své návštěvě v Šenově našla. „A neměla jsem si tu kde zatancovat,“ směje se. Naopak příroda, schopnosti českých sklářů a přístup místních ji naprosto uchvátil. „Brali mě na různé výlety a návštěvy. Nejen škola, ale i pan starosta a jeho manželka se mi krásně věnovali,“ popisuje Organo přijetí, kterého se jí dostalo.

„Když přijede někdo takhle významný, beru jako samozřejmost, že se o něj náležitě postaráme,“ podotýká starosta Kamenického Šenova František Kučera. A čím, že je Margie Organo významná? Už samotný původ jí cestu ke sklu příliš neulehčoval. Do doby, než se proslavila, byl na Filipínách jediný „sklář“.

Teď už jsou dva. Margie se navíc výrazně prosadila i za hranicemi ostrovní republiky. Největší úspěch jí přinesly plastiky z laminovaného skla vytvářené takzvanou „studenou“ technologií, tedy lepením. Technice se naučila v New Yorku, kde několik let pobývala. Její díla se v současnosti prodávají za částky přesahující deset tisíc dolarů.

Do šenovské školy se přišla seznámit mimo jiné s technikou fusingového, kdy se jednotlivé kusy skla zjednodušeně řečeno „spékají“ dohromady. „Za poslední tři roky tady byli výtvarníci z Turecka, Nového Zélandu, Izraele, Itálie. Ročně k nám na různé stáže přijede zhruba čtyři až pět lidí,“ říká koordinátor zahraničního styku SUPŠS Petr Stacho.

Většinou se jedná o profesionály svého oboru, kteří si v Šenově chtějí rozšířit obzory. „Do toho máme výměnný program se spřátelenou školou v německém Reinbachu, takže nám sem každoročně přijede deset Němců,“ pokračuje Stacho. Vzhledem k chystané rekonstrukci školy musejí zájemce dokonce odmítat. „Musel jsem říct ne asi dvaceti lidem,“ dodává učitel a výtvarník Stacho.

Kromě prestiže přinášejí tyto návštěvy škole i vítané peníze, byť jsou zdejší kurzy ve světovém měřítku vlastně laciné.