Kostel se veřejnosti otvírá jen párkrát za rok. „Takovou údržbu nikdo jiný neudělá, proto jsem moc rád za jejich pomoc,“ vysvětluje farář Kamil Škoda s tím, že pracanti zůstali také na sobotní svatojakubskou mši.

Dobrovolníky většinou spojuje motivace pomáhat ostatním, poznat nové lidi a kulturu. Někteří se do Česka vydali kvůli zájmu o minulost. „Líbí se mi moderní historie. Dějiny Česka jsou velmi zajímavé, kromě toho to od nás není daleko,“ říká Francouzka Mathilde Denoyelle. Českolipsko ale není to jediné, co během svého pobytu vidí. „Máme pro ně připravený kulturní program, například výšlap na Bezděz nebo projížďku po Máchově jezeře. Po skončení práce ale většina z nich dál cestuje po Česku a po Evropě,“ připomíná vedoucí workcampu Miroslav Cvejn.

UČÍ SE SPOLUPRÁCI

Jeho slova potvrzují studentky sociální práce z Tchaj-wanu. „Evropa je pro nás velmi vzdálená. Chceme z ní vidět co nejvíc, když už jsme tady,“ souhlasí Wei Chiao Wien spolu s Lai Pei Han. Jejich motivací byl obor studia. „Chci vidět, jak tu funguje práce pro společnost,“ dodává Wei.

Letos do Skalky dorazil také Ital, Mexičanka a Maročan. Přesto nepůsobí kulturní rozdíly potíže, mladí si bez problému zvykli i na jídlo. „Vaří se tu sice úplně jinak než u nás, ale je hezké vyzkoušet něco nového,“ líčí tchajwanské studentky. Odlišnosti jsou podle organizátorů prospěšné. „V dnešní době je stále důležitější budovat spolupráci v interkulturním prostředí. Zkušenosti lze následně uplatnit v zaměstnání,“ objasňuje Cvejn.

Kromě mše pomáhali dobrovolníci také s obnovou hospodářského stavení ve Skalce a dalšími prospěšnými pracemi přímo v obci. Projekt zaštiťuje Institut pohostinného přátelství spolu s INEX-SDA. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně 300 dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově památek.

Marek Jungwirth