„Vnímáme mezigenerační aktivity jako prostor, kde si můžeme navzájem poskytnout radost, moudrost i životní energii, a to i když je mezi námi věkový rozdíl někdy i 80 let,“ uvedla ředitelka organizace Mezi námi Kateřina Jirglová. „Naším cílem je, aby se generace navzájem poznávaly, měly k sobě úctu a společně si předávaly radost ze života. Chceme, aby se potkávali zejména ti nejstarší s těmi nejmladšími, aby k sobě nacházeli cestu a společně objevovali, jak krásné a zajímavé jejich světy jsou,“ dodala.

Seniorům z pečovatelského domu Pampeliška chodí dělat radost děti z mateřské školy ve Stráži pod Ralskem každý měsíc. Připravují pro ně vystoupení, povídají si i společně tvoří. Děti se s babičkami a dědečky znají jménem a navzájem se na sebe těší.

„Jako ředitelka školy oceňuji hlavně možnost dětí pravidelně se s klienty domova setkávat, nejen si pro ně připravit vystoupení, ale i si s nimi zacvičit, zazpívat, vyrobit jednoduché výrobky. Strávit s nimi čas a povídat si s nimi,“ řekla ředitelka Základní a mateřské školy ve Stráži Bedřiška Rychtaříková.

Máchovo jezero. Ilustrační fotografie.
FOTO: Léto je v plném proudu. Vyrazte k vodě, třeba k Máchovu Jezeru

Značku Mezigeneračně, která představuje jakési nejvyšší uznání jejich dlouholetého společného podílu na mezigeneračním dialogu, převzala Rychtaříková společně s učitelkami z mateřinky, ředitelkou Pampelišky Yvonou Brichovou a ocenění dostaly i sociální pracovnice domova pro seniory.

„Paní učitelky ze třídy Světlušky každý měsíc společně s týmem ošetřovatelek z pečovatelského domu sestavují program setkání. Jsem ráda, že už mají nápady na příští školní rok a hledají i další možnosti, jak setkání zpestřit. Ocenění vnímáme jako uznání důležitosti mezigeneračních setkávání, ocenění práce paní učitelek z naší mateřské školy, které učí děti od malička rozdávat radost,“ podotkla Rychtaříková.

Společnost Mezi námi organizuje mezigenerační setkání i na dalších místech v Libereckém kraji. Dětské návštěvy zpestřují život seniorům v domově ve Vratislavicích nad Nisou, v DS Atrium Liberec nebo v Dolní Libchavě na Českolipsku, kam pravidelně jezdí děti z mateřské školy v nedaleké Horní Polici.

Odsouzení z Věznice Stráž pod Ralskem uklízejí města v okolí.
FOTO: Odsouzení z Věznice ve Stráži uklízejí města v okolí

„Doufáme, že se připojí i další. Snažíme se, aby setkání byla na pravidelnější bázi, a to aspoň jednou měsíčně. Důvodem je navazování užších vazeb a přátelství,“ doplnila Zuzka Kaftanová ze společnosti Mezi námi.