Stejným způsobem pomáhají i v České Lípě, kde uklízejí na sídlištích nebo jako nedávno v okolí soudu, a v Jablonném v Podještědí. Tady nedávno uklidili areál koupaliště a provedli výkopové práce pro upevnění nových dětských prolézaček. Pracovali také na hřbitově, kde se zaměřili na bourací práce při odstranění zrušené obvodové zdi, výkopové práce a osazení obrubníků k novému chodníku.

Soud. Ilustrační foto.
Dívku napadli a násilím jí ostříhali vlasy. Případem se zabýval českolipský soud

Odsouzení ze strážské věznice neuklízejí ale pouze ve městech. Odstraňují i černé skládky v blízkém okolí věznice. Například v lese nedaleko vodní nádrže Metud nasbírali nedávno celý valník odpadků.

Mimo věznici, na tzv. extramurální aktivity, se dostanou pouze vybraní odsouzení, kteří jsou schváleni odbornou komisí, složenou ze zaměstnanců věznice. „Komise přihlíží především k charakteru trestné činnosti konkrétních odsouzených. Konečné slovo k tomu, kdo nakonec opustí zdi věznice, má vždy ředitel věznice. Úklidové práce odsouzených jsou ze strany měst i dalších organizací žádané a mají velmi pozitivní ohlasy,“ říká mluvčí strážské věznice Martina Krutinová.

Odsun Němců z Liberce
Severočeské muzeum připravuje ojedinělý projekt. Odsun Němců vylíčí komiks