„Dokští policisté při podobných akcích velmi často spolupracují s osadním výborem, který spravuje některé záležitosti v dané rekreační oblasti a je jim nápomocen například při kontaktování jednotlivých majitelů chatek při odhalení nedostatků v oblasti bezpečnosti,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Spolupráce se osvědčila také během posledních kontrol, kdy policisté zjistili, že má jedna chata nedostatečně zajištěnou okenici a u místních osadníků si potom ověřili, že si její majitel jen "odskočil" na nákup a okno nechal pootevřené on. Tím mohli vyloučit vloupání. Policisté při této příležitosti osadníkům připomněli, že je třeba zajistit chaty vždy, když ji opouštějí, protože zloději nikdy nespí. „Naše hlídky zkontrolovaly desítky chat a žádné další nedostatky týkající se zabezpečení chat, už nezaznamenaly,“ dodala Baláková.

Projekt s názvem Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům!, který patří mezi preventivní programy, představuje souhrn opatření předcházejících vloupáním do objektů a do nich spadá i dobrá spolupráce policistů s občany. Pokud toto spojení funguje dobře, jsou zloději ve velké nevýhodě.