Přidaly se k nim i střední školy z Libereckého kraje. Pedagogové a někde i žáci se pustili do šití textilních roušek, do výroby komponent k urychlení jejich výroby na 3D tiskárnách i do další pomoci.

Řada středních škol napříč krajem vyrábí textilní ústenky. Střední odborná škola Jablonecká v Liberci se věnuje spíše tradičním postupům. Manufaktury a šicí dílny na internátu, odborném výcviku a odloučeném pracovišti ušily roušky nejen pro své zaměstnance, ale také zhruba 300 kusů pro nemocnici v Liberci a charitu v Chrastavě.

„Jsem rád, že máme v kraji obětavé studenty, kteří neváhají v této nelehké době pomáhat tam, kde je to třeba. Za to si zaslouží velké poděkování,“ řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

Stejnou cestou se vydala i Integrovaná střední škola v Semilech, která už předala městu Semily 300 látkových roušek. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Liberci, Střední zdravotnická škola v Turnově nebo Gymnázium Mimoň se podílí na výrobě ústenek, zejména pro potřeby zaměstnanců zdravotních a sociálních služeb.
Šití roušek obstarává rovněž Střední škola gastronomie a služeb v Liberci. „Šest dobrovolníků, žáků druhého a třetího ročníku, se svými učiteli odborného výcviku a ostatními učiteli ušili jen do minulého pátku 1 500 roušek,“ informoval ředitel školy Zdeněk Šlaich.

Do pomoci se zapojily i další školy. Třeba na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově využívají vybavení k tisku pomůcek pro švadlenky na 3D tiskárnách, řežou látky na laseru podle střihu a rodí se u nich prototypy dalších ochranných pomůcek. Podobné činnosti se věnuje i českolipská průmyslová škola.

Zakladač šikmého proužku, s jehož pomocí je možné vytvořit šňůrku na zavazování roušek, zájemcům vyrobí například Gymnázium Dr. Antonína Randy v Jablonci nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou, Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, Střední průmyslová škola textilní v Liberci i další střední školy.

Unikátní zakázku přijala Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Masarykova v Liberci. „Už jsem slíbil naše tiskové kapacity kolegům z ČVUT, běží zde akce Tisk adaptérů pro vojenské filtry pro použití ve zdravotnictví,“ popsal zapojení školy její ředitel Jaroslav Semerád.

Na výzvu tuto zareagovala i Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou a společně s firmou Cotrex rovněž vyrábí a dodává adaptéry pro ČVUT.

V „montovnu“ se v těchto dnech proměnily i učebny Střední průmyslové školy sklářské v Železném Brodě, kde se na 3D tiskárnách vyrábí ochranné štíty určené hlavně pro zdravotníky. Pedagogové oboru Produktový design před několika dny spojili své síly s iniciativou „3D tiskem proti COVID 19 / Liberecký kraj“, která zajišťuje svoz tištěných komponentů do školy a jejich následnou distribuci do předem vytipovaných zařízení v kraji.

„Díky skvělé aktivitě sdružení a osobnímu nasazení pedagogů jsme v pondělí mohli distribuovat prvních 80 štítů,“ uvedl ředitel sklářské školy Jan Hásek.

Školy v Libereckém kraji pomáhají podle svého zaměření. „Roušky sice nešijeme, ale rozvážíme hygienický materiál do školských zařízení kraje,“ přiblížil ředitel liberecké Střední školy a MŠ Na Bojišti Zdeněk Krabs. Krajskému krizovému štábu dali k dispozici tři vozidla, která rozváží dezinfekce a roušky do dětských domovů a školek.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in