Za pěkného počasí se na vrcholu Luže setkali přátelé, kolegové a lidé dobré vůle z obou stran hranice. Společně zpívali a hráli na kytary, flétnu, bubny. Doprovodil je i vynikající houslista z Bennewitzova kvarteta. Vychutnali si i s láskou upečené moravské koláče, buchty i domácí sušenky, které lidé na vrchol donesli.

Podle jedné z účastnic, Petry Sochové je motivovala snaha dát najevo, že přátelství přetrvává i přes uzavřené hranice, že lidé drží spolu a hranice je možné v současné době, kdy obě země zavedly podobná opatření, otevřít. „Na všech zúčastněných bylo vidět nadšení. Lidé z kultury, vědy i sportu se postavili na pomyslnou hraniční linii a pozdravili se symbolicky nohou, když je nyní podání ruky rizikový úkon,“ uvedla Sochová.

Bonusem byl poutavý výklad německého geologa ze Senckenbergova přírodovědného muzea o tajemství trojí sopky, která se skrývá v nejvyšší hoře Lužických hor. „Mnoho lidí atmosféra na vrcholu dojala, loučili se se slzami v očích a chtěli by se sejít na hranici za 14 dní zase, pokud bude stále zavřená,“ sdělila Petra Sochová.

Podobných setkání, jaké bylo to na Luži se ve stejnou chvíli uskutečnilo podél českých hranic s Německem, Rakouskem a Polskem patnáct. Nadšena byla i Petra Zahradníčková z Českolipska, kterou překvapilo nadšení a zaujetí všech přítomných: "Setkání pro mě bylo velmi silným zážitkem a mělo pro mě velký symbolický význam. Potkala jsem se se s několika a přáteli a kolegy, které jsem tři měsíce neviděla. Ještě s okolními nádhernými panoramaty to bylo neskutečné,“ komentovala Zahradníčková svůj výlet na horu Luž.