Program odstartovala vernisáž výstavy Lidé z východu významného českého dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita. Ten na třiceti snímcích zachytil každodenní život ukrajinské menšiny v České republice. Přibližuje prostředí manuálně pracujících přistěhovalců, stejně jaké lékařů a vědeckých pracovníků z Ukrajiny, kteří v posledních letech nachází ve větší míře uplatnění v Česku. Součástí jsou i momentky z folklorních slavností a jiných kulturních akcí ukrajinské menšiny.

O hudební program se postaral kytarový virtuos česko-ukrajinského původu Štěpán Rak, následovalo vystoupení ukrajinské saxofonistky Kateryny Bašinske. Návštěvníci mohli na plátně zhlédnout ukrajinsko-francouzsko-švýcarský film Olga režiséra Elieho Grappeho. Film z loňského roku získal v současné době na aktuálnosti, hlavní herečka Anastasja Budjaškinová jen před pár dny uprchla z Charkova a snaží se dostat právě do Švýcarska.

„Koncept večera jsme postavili na tom, abychom se vzájemně poznali s novými sousedy z Ukrajiny, kteří vědí, že se domů zřejmě tak rychle nevrátí, i když si to velmi přejí. Je třeba se respektovat a nenechat v sobě převládnout zažité stereotypy,“ řekla jednatelka Kultury Nový Bor Ilona Rejholcová.

Vernisáž výstavy Konvergence – vyvřeliny a naplaveniny.
FOTO: Podívejte se. Regionální umělci představují svá díla v českolipském muzeu

V neposlední řadě proběhla také beseda s odborníkem na aktuální téma či ochutnávka jídel z ukrajinské kuchyně. „Ochutnávkou jídel se do programu iniciativně zapojily ukrajinské ženy. Chtějí tímto způsobem poděkovat Novoborákům za přijetí a za velkou pomoc, které se jim od nich dostalo,“ dodala Rejholcová. Výtěžek ze vstupného poputuje na účet Darujme.cz ve prospěch válečných uprchlíků na Novoborsku.