Porotu zaujal její projekt Meiotické dělení myších oocytů pod fluorescenčním mikroskopem, na kterém Monika dva roky pracovala v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR Liběchov.

„Soutěž je zaměřena na přírodní vědy a techniku, ale znalost německého jazyka byla také potřeba. Odbornou porotu zastupovali vědečtí pracovníci, zaměstnanci výzkumných ústavů a Goethe-Institutu. Neboť v Goethe-Institutu se mluví více německy než česky, musela jsem prezentovat projekt také v německém jazyce,“ říká úspěšná studentka, která vyhrála čtyřtýdenní jazykový kurz v Německu a možnost poznat Německo z pohledu vědy a výzkumu.

Haškova velocipiáda, tradiční jarní slavnost se spanilou jízdou cyklistů na historických kolech v dobových kostýmech, se uskutečnila 8. května ve Všeni u Turnova.
FOTO: Fandové historických kol vyrazili na spanilou jízdu

Monika je již čtvrtou studentkou mimoňského gymnázia, která pracuje na vědecké stáži. „Poprvé se ale našemu studentovi podařilo vyhrát celostátní kolo. Je to opravdu velký úspěch,“ dodává učitel biologie Václav Hylmar. Soutěž Bystré hlavy pořádá Goethe-Institut České republiky v Praze. Odborná porota letos vybrala dva vítěze z České republiky.