Vytvořit celý projekt od A do Z zabralo tři roky, během kterých se měnil design i ladily technické detaily. Výsledkem jsou dva draci peroucí se o planoucí perlu, klasický výjev z čínské mytologie. Jejich těla jsou složená z 26 tisíců šupin, které působí samostatně jako šperk a dohromady skládají jeden klenot.

Posouvání hranic

„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,“ přiblížil majitel a prezident společnosti Leon Jakimič.

Jiří Havner, dlouholetý velitel JSDH ve Skalici u České Lípy
Všichni hasiči si zaslouží poděkování, říká velitel ze Skalice Jiří Havner

Na tělo každého z dvacetitunového tvora bylo třeba 13 tisíc kovových šupin, přičemž každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů.

Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které je možné jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu “převléct kůži“ například z růžové na zelenou. K dispozici jsou přednastavené efekty, jako je právě zmíněná změna barvy nebo i světelné vlny.

Vydrží zemětřesení

„Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Každý má doma klasickou plochou televizní obrazovku. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ vysvětlil vedoucí výzkumu a vývoje Lasvitu Pavel Sedlák.

Výzvou byla i samotná konstrukce plastiky. Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.

Teprve devítiletá Lucie Bláhová z Kamenického Šenova zachránila svou duchapřítomností maminku při autonehodě. Poděkovat jí během slavnostního ceremoniálu přišel i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Na snímku je Lucie se svou zachráněnou maminkou.
Školačka z Kamenického Šenova zachránila při nehodě maminku, zdravotní sestru

Konstrukce obou draků je dutá, takže se technici při instalaci mohli pohybovat uvnitř plastiky. Během montáže tak tým na místě strávil až dva měsíce uvnitř kovového monstra. Dutá konstrukce může v budoucnosti sloužit pro potřeby údržby.