Svým světlem oznámí přicházející svátky jara a až do úterý 11. dubna se stane vždy po soumraku symbolickým orientačním bodem a připomínkou nejvýznamnějších církevních svátků, k nimž se váže celá řada tradic.

Na Zelený čtvrtek se kříž rozzáří jako připomínka Poslední večeře, umlčí kostelní zvony a bude jim svítit na cestu do Říma. O Velkém pátku, kterému lidové pověsti přisuzují zázračnou moc, může jeho světlo posloužit všem, kteří se vydají hledat poklady do hor a skal. O Bílé sobotě kříž bude hospodyním svítit na pečení velikonočních beránků a mazanců a na Velikonoční neděli se stane symbolem zmrtvýchvstání a návratu radosti.

V pondělí 10. dubna pak bude svým světlem ještě provázet koledníky s pomlázkami, kteří si přivstanou a půjdou v duchu starých tradic koledovat malovaná vejce. Pondělní noc pak bude poslední příležitostí spatřit svítící kříž, než v úterý ráno na dobu jednoho roku opět zhasne.

„Děkujeme vlastníkům pozemku, kteří nám každoročně vyjdou vstříc, a díky nim tak může město připravit tento působivý zážitek,“ uvedla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.