„Je důležité vzpomínat s úctou na předky. Muži z Jezvé do války určitě nešli rádi. Přeji nám, abychom už žádné pomníky válečným obětem nemuseli stavět,“ zdůraznil během ceremoniálu na návsi Českolipan Miroslav Pröller ze spolku Drobné památky severních Čech, který pomohl se získáním státní dotace ve výši 300 tisíc korun na obnovu obelisku.
Granitový sloup lidé po 2. světové válce rozvalili a ležel desítky let rozebraný za tamním kostelem sv. Vavřince. Podle fotografií se podařilo vyrobit chybějící díly a zhotovit kopii čelní desky se jmény místních obětí světového konfliktu. Původní torzo objevil badatel, místní občan a autor projektu záchrany pomníku Petr Fletecher. Ten odhaduje, že do války v letech 1914 – 1918 muselo z Jezvé, kde tehdy žilo 800 obyvatel, odejít přes sto mužů, z nich pak čtvrtina padla. Jim pak v roce 1923 obec nechala pietní objekt vytvořit.
Pozůstatky pomníku převzala před rokem od římsko-katolické farnosti obec Stružnice a kvůli získání dotace na opravu jej přemístila jen o kousek dál na obecní pozemek. „Ve spolupráci s ministerstvem obrany a obcí se pak povedlo chybějících díly doplnit. Zachoval se jen pohled na jména z jedné strany. Dokola jsou tři prázdné leštěné desky, ale když se nám chybějící jména padlých podaří získat, budou doplněna,“ upřesnil Fletecher. O rekonstrukci pomníku se postaral kameník z Děčína Robert Pokorný.