Ve středu proběhlo ustavující zastupitelstvo v České Lípě. Nebylo překvapením, že se starostkou stala Jitka Volfová z hnutí ANO, které ve volbách získalo sedm mandátů. ANO sestavilo koalici s volební stranou Živá Lípa (6 mandátů), Piráty (2 mandáty) a Nezávislými a Soukromníky (1 mandát). Celkem tak nová čtyřkoalice bude vládnout s pohodlnou většinou 16 hlasů v 25členném zastupitelstvu. „Přeji plno mírového jednání v dalších čtyřech letech,“ řekla během úvodní řeči odcházející starostka Romana Žatecká (ČSSD), načež následovalo skládání slavnostních slibů.

Mírového jednání bylo hned od začátku pomálu. Nejdřív jako host vystoupil letos nekandidující zastupitel Petr Skokan, který připomněl, že mezi zastupiteli přibyl čtvrtý, o kom panují pochybnosti, zda v České Lípě opravdu bydlí, což vyústilo v emocemi nabité odpovědi.

Pak se hlasovalo o počtu uvolněných radních. Doposud to byla starostka a dva místostarostové, nová koalice si však odhlasovala zvýšení počtu a bude mít uvolněné radní čtyři. „Proč by měli být čtyři uvolnění? V celé porevoluční historii stačili jen tři,“ ptal se na zdůvodnění Juraj Raninec (ODS).

„Je řada činností, které nejsou dostatečně pokryty. Z minulosti zbyla celá řada věcí, které bychom chtěli dodělat důsledně,“ podotkla Jitka Volfová a uvedla, že více nákladů vynaloženo nebude, protože čtvrtá osoba zastane práci některých zaměstnanců města, se kterými nové vedení nepočítá. O koho se jedná, nespecifikovala.

Opoziční zastupitelé si vyžádali celkový souhrn nákladů, které bude čtvrtý uvolněný zastupitel město stát. „Předpokládám, že tu informaci dostanu písemně,“ řekla Romana Žatecká. „Dostanete,“ odpověděla příkře Jitka Volfová.

„Jak to bude fungovat, musí za čtyři roky posoudit voliči,“ dodal Michal Prokop (ŽL), jenž je právě tím čtvrtým uvolněným radním, který doplní starostku Volfovou a místostarosty Jaroslava Turnhöfera (ŽL) a Martina Brože (ANO). Celkem má Lípa radních sedm a jde o zástupce dvou nejsilnějších stran.

Pobočka krajského soudu v Liberci letos řešila na Českolipsku celkem devět volebních žalob. Nejdéle se soud rozhodoval v Hamru na Jezeře, kde vítěz voleb a dosavadní starosta Milan Dvořák čelil obvinění z kupčení s hlasy. Soud nakonec rozhodl, že je nařčení neoprávněné, a dnes od 17 hod. proběhne ustavující zastupitelstvo.

Poslední obcí na Českolipsku, kde ještě nové vedení nemají, je Ždírec. A ještě chvíli mít nebudou. I zde volby občané napadli u krajského soudu. Když soud rozhodl, že i zde byly volby platné, našli si odpůrci jinou cestu. „Opoziční zastupitelé odstoupili, stejně jako jejich náhradníci. Tím je nás v zastupitelstvu méně než pět a volby se musejí opakovat,“ uvedla dosavadní starostka Ždírce Hana Jelínková. Ta povede obec v omezeném režimu do března, kdy by měly být náhradní volby.