„Změnili jsme podobu vítání občánků, které doposud zajišťovaly jen členky komise pro občanské záležitosti. Chtěli jsme, aby nové občánky při tak symbolickém obřadu přivítalo i vedení města,“ uvedl místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla.

O milé zahájení v podobě písní a básniček se postaraly děti z MŠ Jiráskova pod vedením učitelky Kovalevové a po proslovu starosty města Petra Vrabce všichni hosté obdrželi několik dárků. „Chtěli jsme, aby děti a jejich rodiče měli na tento den památku, tak jsme pro ně pořídili sadu oběžných mincí s věnováním,“ dodal Švehla.

Dárkové balení obsahuje blistr s kovovými mincemi s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč a s vyraženým letopočtem 2023, které vydala Česká národní banka a vyrobila Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Šestici mincí, které neprošly oběhem, doplňuje ještě malý penízek s nožičkami miminka, které rostou jako z vody, a čápa s vránou, jenž podle pověsti nosí rodičům uzlíček plný štěstí.

Pejskaři běhali ve Stráži pod Ralskem.
Pejskaři běhali ve Stráži pod Ralskem. Výtěžek z akce věnují útulku

Pro děti bylo připravené i speciální body s originálním nápisem pro hrdé Cvikováky a ještě praktický dárek v podobě dětských plen, které věnovala společnost Drylock CZ, kde pracuje mnoho místních občanů. Rodiče si mohli děti vyfotit tradičně v kolébce, ale i v historickém kočárku, který pro akci poskytla předsedkyně Komise pro občanské záležitosti Markéta Studničná.

Ve Cvikově se každoročně narodí na pět desítek dětí. Jejich slavností vítání chystá město pořádat dvakrát ročně, na jaře a na podzim.