Dnes je to přesně 120 let, co uplynulo od svatby následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este s Žofií Chotkovou. Vyvzdorovaná svatba se 1. července 1900 neodehrála ve vídeňské metropoli habsburské monarchie, ale na zámku v Zákupech. A to i přes překážky a nevůli císaře Františka Josefa I. Podle českolipského historika Martina Aschebrennera, který se věnuje zákupskému panství, totiž císařská rodina pro svatbu hledala místo, které by bylo dostatečně „zapadlé“. Zákupy tehdy patřily Habsburkům, místní si nevšední událost stále připomínají.
„K výročí svatby jsme chystali Císařské slavnosti, které měly proběhnout 12.-13. června ve spolupráci s Národním technickým muzeem včetně příjezdu historického vlaku. S ohledem na vládní opatření musela být akce zrušena,“ sdělil právě končící kastelán Petr Weiss.
Podle jeho nástupce Vladimíra Trégla, který se funkce kastelána zámku ujímá 1. července, je náhradní termín příjezdu vlaku naplánován na konec září. „Předběžně je ve hře prodloužený víkend se Dnem české státnosti 28. září. Historický parní vlak má pomoci zajistit Národní technické muzeum, jehož aktivity také pandemie omezila. Nastínili nám své představy, ale musí jízdu vlaku přesně dořešit s drážními orgány,“ uvedl Trégl.
Velké slavnosti s pestrým programem a průvodci v dobových kostýmech se letos podle něj konat nebudou. A to kvůli nouzovým stavem zkrácené sezóně a propadu výnosů, ze kterých si památkové objekty musí během svých mimořádných akcí zaplatit více průvodců a účinkující.
Obřadem v kapli sv. Františka z Assisi, kterou si při návštěvě zámku lze prohlédnout v rámci II. prohlídkové trasy, byl stvrzen několikaletý vztah mezi rakouským arcivévodou a hraběnkou z českého rodu. „Zámecká kaple je dnes prakticky stejná jako v roce 1900. Nezachoval se jen boční oltář, zničený v 50. letech minulého století,“ zmínil Weiss.
Prostor kaple lidé využívají k uzavírání sňatků dosud. „Letos tam byly už první dvě svatby. Vloni se kaple opravovala, takže se nekonaly. Zájem o ně mají jak místní, tak přespolní,“ potvrdil starosta Zákup Radek Lípa.
Zamilovaný pár přijel do Zákup 30. června 1900 zvláštním vlakem. Vítaly ho davy. „Ještě před obřadem došel do Zákup telegram, že císař povýšil Žofii Chotkovou do dědičného knížecího stavu se jménem 'z Hohenbergu',“ popsal Aschenbrenner.
Snoubence oddával místní děkan Vilém Hikisch. Na varhany hrál zákupský vrchní učitel Neuhäuser. Podle Aschenbrennera měla nevěsta bílé atlasové šaty s dlouhou vlečkou, do jejich okraje byla vpletená myrta, živůtek a fiží z krajek, ve vlasech měla šperky, na krku a v uších s brilianty, přes šaty a vlečku dlouhý závoj, který spadal z briliantového diadému ve vlasech propleteného myrtovými a pomerančovými kvítky. Kytici měla také z myrtových a pomerančových květů, v krajkové manžetě. Zbývající dámy měly světlé letní šaty.
František Ferdinand oblékl galauniformu generála jízdy, ozdoben stužkou velkokříže Řádu sv. Štěpána a nechybělo Zlaté rouno. Svatební hostina se odehrála jen v úzkém kruhu. „U stolu sedělo kromě novomanželů celkem devatenáct osob, včetně oddávajícího Hikische,“ vylíčil historik. Jak doplnil, původně měl pár odjet kočárem do Srní a tam nastoupit do vlaku na Prahu, ale kvůli dešti se rozhodli jet už ze Zákup a přes Českou Lípu. Když se to lidé v České Lípě dozvěděli, shromáždili se na nádraží, novomanželé tam vykoukli z okna, lidé je zdravili a oni jim děkovali. To už měl arcivévoda uniformu svého hulánského pluku a jeho manželka modrošedé pruhované cestovní šaty a slaměný klobouk s černým peřím.
Po následníkovi trůnu byla v Zákupech nejvýše postavenou osobou jeho nevlastní matka, arcivévodkyně Marie Tereza z Braganzy, která zde v létě pobývala a svatbu zorganizovala. Na panovníka měla velký vliv. „Přestože byla Ferdinandovou nevlastní matkou, tak ho měla moc ráda. A byla to ona, které se nakonec podařilo přesvědčit svého švagra, císaře Františka Josefa I., aby ke sňatku svolil,“ uvedl Weiss.
Podle přísně udržovaných zásad tehdy uzavření sňatku mezi partnery, kteří si nebyli rovni rodem, nepřicházelo v úvahu. Následník trůnu ale Žofii hluboce a nefalšovaně miloval. Proto i překonali císařův odpor. „Nechci nikoho jiného,“ prohlásil František Ferdinand, který se musel těsně před svatbou, 28. června, zříci následnictví trůnu pro děti zrozené z tohoto manželství. Stejně tak různých poct a titulů pro svou choť. Šťastné manželství jim vydrželo 14 let, do osudné cesty do Sarajeva, kde je 28. června 1914 oba zavraždil srbský separatista Gavrilo Princip. Jejich smrt byla záminkou k první světové válce.
Nevěsta do své svatby nikdy předtím ani potom Zákupy nenavštívila. Ženich zde byl před svatbou dvakrát. Na lovu v roce 1889, krátce po sebevraždě korunního prince Rudolfa, po kterém pak převzal následnictví trůnu. Podruhé rok před svatbou na vojenských manévrech, na které přijel i císař František Josef. „Zajímavé je, že císař a někteří vysocí hosté byli ubytováni v zákupském zámku, ale František Ferdinand nikoliv. Bydlel tehdy v soukromém domě na náměstí v České Lípě,“ přiblížil Aschenbrenner. Po svatbě se sem už také nevrátil.