Okresní město si nechalo už tradičně Masopust na neděli a do ulic vytáhly oslavy stovky lidí, kteří se shromáždili u kavárny na Škroupově náměstí. K tanci a zahřátí jim hrála živá hudba kapely Čekautárium, dětem zde mimo nabízené horké čokolády přineslo úsměvy na tvář představení divadla Krabice Teplice.

Zdroj: Deník/Miloslava Kroužková

Mezitím průvod mnoha originálních masek vyrazil k radnici na sousední náměstí T. G. Masaryka. Zde si lid vyžádal od místostarostky Aleny Šafránkové klíč od města, aby se následně po krátké taneční vsuvce vydal na spanilý rej městem.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově se stane odborným centrem pro uměleckoprůmyslové vzdělávání.
Stavba sklářského centra v Šenově se oddálila. Kraj je optimistický

Českolipské masopustní veselí už pátým rokem pořádá místní Farní charita. Na přípravě oslav se často podílejí sami klienti charitou provozovaných sociálních služeb. „Pořádáme to za velké podpory města Česká Lípa,“ připomíná Jiří Gottlieber z Farní charity. V sympatické snaze jim pomáhají také místní zájmové spolky a další organizace.

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.
Muzeum v Lípě chystá archeologický seminář

Část masek v průvodu pocházela ze zákupské manufaktury PVO, jejíž masopustní masky se nedávno ocitly na národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví. Výroba papírových masek či lampionů má v Zákupech více než stoletou tradici a současný majitel firmy Zdeněk Rydygr dnes provozuje jednoznačný unikát. Následkem dravé čínské konkurence už totiž drtivá většina tuzemských i evropských výrobců tohoto zboží dávno zanikla.

Masopust v Zákupech.
FOTO, VIDEO: Zákupy ožily desátým masopustem