Krajská léčebna tak musela řešit jeho náhradu. V úterý 18. července slavnostně spustila v rozlehlém areálu dětské části léčebny nově instalovaný stroj. Zdravotnické zařízení ho potřebuje jako nezbytný zdroj v případě výpadků dodávek elektrického proudu.

„Když vypadne elektřina, tak se nejen bojí tmy děti, které se tu zotavují, a jejich maminkám chybí internet, ale především vypadne celá kuchyň a plynové topení,“ komentoval ředitel léčebny Rudolf Focke. Jak uvedl, zánovní náhradu pořídili za 170 tisíc korun bez DPH od Státních hmotných rezerv. Dalších 400 tisíc pohltily nezbytné úpravy a dovybavení místa.

„Nový stejně výkonný agregát by stál přes milión korun. Tento byl v chodu jen čtyři hodiny. Elektřinou dokáže zásobit celou léčebnu a věříme, že bude stejně jako jeho předchůdce pracovat bez problémů další řadu let,“ řekl Focke.

Zařízení z 90. let je na podvozku, motor je šestiválec o výkonu 400 kW. Spotřeba nafty je 35 litrů na hodinu a plná nádrž udrží stroj v chodu zhruba osm hodin. Agregát je bytelně oplocen a sledován několika kamerami. „Je homologován tak, že musí stát na kolech. Je tu jak ježek v kleci,“ podotkl ředitel.

Aktuálně využívá léčebnu 85 dětí a 44 matek. O klienty a chod zařízení se stará 70 zaměstnanců.

Cvikovský ústav léčí plíce přes sto let

V roce 1908 se Spolek pro plicní choroby ve Cvikově usnesl, že založí ústav pro léčení tuberkulózy. Vybral pozemek pod Kalvárií a koncem roku 1910 dokončil stavbu Českého zemského jubilejního ústavu pro skrofulosní děti. V bývalé restauraci byla správa ústavu a kanceláře. Ošetřovatelskou službu vykonávaly sestry z řádu Vincenta de Pauly.

V roce 1926 bylo zařízení přejmenováno na Zemský ústav pro tuberkulózní děti a mělo 30 pacientů v zimě a 60 v létě. Za tři roky byla zahájena rekonstrukce starých a stavba nových pavilonů, dokončena byla v roce 1934. Léčebna měla tehdy 200 lůžek a patřila k nejmodernějším ústavům svého druhu ve střední Evropě.

Po mnichovských událostech se děti i český personál odstěhovaly do zemského ústavu v Luži a objekty později sloužily jako německý válečný lazaret. Po válce se zařízení vrátilo svému původnímu účelu, léčení tuberkulózy dětí. Po snížení výskytu onemocnění tuberkulózou se v roce 1961 zařízení změnilo v Dětskou léčebnu pro nespecifická onemocnění plic a horních cest dýchacích se 150 lůžky.

Od července 1991 je Dětská léčebna Cvikov samostatnou příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj. Výraznou dominantu léčebny tvoří  funkcionalistický  železobetonový věžový vodojem z 30. let 20. století.