Vyzkoušet si práci sklářů a nahlédnout pod ruce mistrům tradičního řemesla dostali už poosmé návštěvníci Skleněné noci, kterou v pátek uspořádala Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru. Originální noc otevřených dveří si i v letošním roce nenechaly ujít stovky lidí.

„Nejvíc mě bavilo pískování skleničky. Tu si můžu vzít domů. Taky sem si zkusila práci u soustruhu, je to docela dřina," hodnotila malá Anička, která na Skleněnou noc dorazila s bráchou a mamkou už potřetí. Malí návštěvníci se s radostí vžili do kůže brusičů nebo malířek skla a vyzkoušeli si tvorbu vitráží.

Lidé mohli nahlédnout také do učeben oboru design interiéru. K hnutí chvílemi nebylo u pecí na huti, kde své umění předváděli studenti i mistři skláři z místních firem, například Petr Novotný z AJETA či skláři z Lasvitu. V doprovodném programu, který vrcholil o půlnoci, nechyběla hudební a taneční vystoupení.

S tradicí Sklářských nocí začala novoborská škola v roce 2008, aby případným zájemcům o studium i široké veřejnosti netradičně představila, že má stále dost možností, jak pomáhat sklářskému průmyslu, řemeslnému i uměleckému zpracovávání skla.