FOTO: Zachránit život v českolipském ústavu může kuchař nebo uklízečka
Žádná suchá teorie, ale praktická příprava na konkrétní stavy, které může každodenní práce a život přinést zaměstnancům Alzheimercentra v České Lípě. Takový byl seminář o první pomoci, kterou jim připravil lékař Tomáš Zmek, který část své kariéry zasvětil práci u Zdravotnické záchranné služby.
Někteří účastníci uvítali vzdělávací akci jako zpestření v době koronaviru. Lékař proškolil nejprve kuchaře, pradleny a uklízečky, následně i pečovatele a zdravotnický personál. Záchranář vysvětloval jak správně resuscitovat, co jsou život ohrožující stavy a jak se u nejrůznějších forem kolapsů a nehod zachovat, než přijedou záchranáři. Všichni posluchači si zkusili své dovednosti při oživovacích pokusech i prakticky.
„Probral především věci z praxe. Zaměřil se na nejčastější situace, rizika, která mohou u našich klientů kdykoliv nastat, třeba když se začnou dusit při jídle,“ přiblížila vrchní sestra Martina Zmeková. „Rizika představují i lidé s epilepsií, nebo cukrovkou,“ podotkla. Zaměstnanci centra tak nacvičovali své reakce i techniku, ale také schopnost zhodnotit stav pacienta a rychle se rozhodnout jak pomoci.
„Kolegové si uvědomili, že kolikrát s nimi na místě zdravotní příhody některého z klientů není žádný zdravotník, žádný lékař, tak potom je skvělé, když dokáže účinně pomoci třeba paní z úklidu nebo z kuchyně,“ poznamenala vrchní sestra.