Patrony města sv. Petra a Pavla přišlo uctít podle mírných odhadů pořadatelů na patnáct tisíc lidí. Oslavy odstartoval již ve čtvrtek Veteran Car Club Česká Lípa, který ve velkém sále KD Crystal zpřístupnil k třicetileté existenci klubu výstavu veteránů. Ve velký lunapark se k radosti dětí změnilo parkoviště před kulturním domem. Pátek byl ve znamení XI. Sportovních her seniorů a taneční zábavy.

Samotné gró slavností připadlo na sobotu. O neformální zahájení se postarala divácky oblíbená Neckyáda, když se už před devátou dopoledne podél řeky Ploučnice shromáždilo kolem patnácti stovek lidí. Nejenže se po řece plavil například Turbotrabant, ale diváci byli svědky i legendární bitvy u Lipan, která se tentokrát odehrála na vodě.

„Náš tým tvořili čtyři husité a tři křižáci. Křižáci dneska dávali husitům pořádně zabrat. My jsme tu historii dneska převrátili, dneska měli navrch křižáci,“ prozradil vedoucí týmu Zbyněk Landa.

Muzika hrála

Dechovka, mažoretky, zástupci českolipských škol, a sportovních oddílů vyrazili krátce před desátou v průvodu centrem města k OD Andy. Tady už byla připravená starostka Hana Moudrá, aby oficiálně dala průchod zábavě. Přehlídka předtančení, umu malých mažoretek nebo vystoupení mateřských a základních škol běžela v rychlém sledu.

Velký úspěch mezi diváky sklidil Bigband českolipské základní umělecké školy, když mimo jiné vystřihl jako z partesu melodie z populárního seriálu Simpsonovi nebo z filmu Mission Imposible.

Kapela, která se proslavila především v době, kdy s nimi spolupracoval Michal Hrůza, Ready Kirken, obšťastnila přítomné i hity z dob své největší slávy. Hudebníky vystřídala módní přehlídka Reas agency a nechyběl Českolipský dětský sbor.

Filmový 3D maraton a sport

Během dne bylo v centru České Lípy stále plno lidí. Doprovodný program byl víc než zajímavý. V kině Crystal už od dopoledních hodin běžel 3D filmový maraton. Na fotbalovém stadionu nechyběly dětské hry a soutěže připravené DDM Libertin, biketrialová show Martina Šimůnka, Jana Sladkého i Jana Šilhána a v Městské knihovně malé diváky zaujalo loutkové divadélko.

„Jel jsem se podívat se do České Lípy hlavně na Neckyádu a nakonec jsem zůstal až do večera,“ řekl s úsměvem Petr Fiala z Nového Boru a pochvaloval si, že ani na chvilku neměl možnost se nudit.

Vodní hrad Lipý nabízel nejen divadelní představení Divadelního klubu Jirásek, ale i vystoupení dětí z českolipských škol. Na hradě to vonělo staročeským jídlem, medovinou a sklem. Obdivovat řemeslnou zručnost sklářů a zkusit si vytvořit vlastní výrobek mohli návštěvníci u stánku novoborské sklářské školy.

Za hradem vyrostla nefalšovaná indiánská vesnice, s teepee, rozprostřenými kožešinami, ohništěm, na kterém se cosi kuchtilo. Děti soutěžily ve střelbě z luku či jezdily na koni.

Městem prošlo patnáct tisíc lidí

V podvečer na hlavním podiu vystoupila skupina Burma Jones a od devíti večer hvězda dne, skupina Čechomor. After party Libora Boučka pak den zakončila s veškerou parádou.

„Rámcově Městské slavnosti přišli na osm set tisíc korun, se vším všudy. Tedy nejen program na hlavním podiu, ale i doprovodný program ve všech lokalitách, propagace a další nezbytné věci,“ prozradil Petr Novák, ředitel p.o. Kultura Česká Lípa, jež slavnosti organizovala.

Ten doplnil, že lidí na slavnosti zavítalo daleko více, než čekali. „Podle mírných odhadů prokorzovalo od odpoledních do podvečerních hodin, přes centrum města plného nejrůznější zábavy přes patnáct tisíc lidí,“ řekl Petr Novák.

Tomáš Mařas, Radmila Pokorná