Lidé si zde totiž vzpomněli na tradici, která v této době k venkovu patřila a zase patřit bude. Po mnoha letech se vrátil Masopust. Jarmilinou cestou přišlo za slunečného počasí z Doks několik desítek maškar, další se přidaly ve Splavech. V průvodu nechyběla ani harmonika a klarinet. U vrátek několika domů dokonce na všechny čekalo malé pohoštění.

Po jedenácté hodině dorazili všichni ke splavské hasičské zbrojnici, kde hrála živá hudba a z několika prodejních stánků měl samozřejmě největší úspěch ten se zabijačkovými pochoutkami. Vyvrcholením byla volba nejkrásnějších masek a nechyběla ani odměna pro tři nejlepší.

Průvod uzavřel půlroční program

Masopustem ožila v neděli také Ploužnice, kde průvod masek uzavřel půlroční snahu občanského sdružení Tosara o pestrý, zábavný a smysluplný víkendový program pro děti z Ralska a okolí.

Děti se pod vedením zkušených herců a hudebníka naučily masopustní říkadla a písničky, které během průvodu ploužnickým obyvatelům předvedly. Akce vyvrcholila v místní restauraci, kde se účastníci pobavili na závěrečné masopustní merendě s hudbou a tancem a kde se zároveň organizátoři projektu Ralsko v pohybu s dětmi i celou obcí rozloučí.

Projekt „Ralsko v pohybu“ měl do Ploužnice přinést nové podněty co se týče vzdělávání a trávení volného času dětí. Konal se vždy o víkendu jednou za čtrnáct dní a byl složen jak z různých her a soutěží, tak z kreativních dílen zaměřených na různá témata (tanec, výtvarné aktivity, hudba, divadlo).

„Vzhledem k hojné účasti ale hlavně spokojenosti dětí lze považovat celý půlrok za úspěšný. Aktivity sdružení navíc hezky doplnily rozvíjející se volnočasovou činnost pro děti a seniory, kterou v místě pořádá samo město Ralsko,“ říká předsedkyně sdružení Jana Rejžková. Nejen proto by sdružení Tosara chtělo na projekt navázat, nejlépe už letos v létě, týdenním táborem.