Ráno vyjely dva autobusy, které zaplnili demonstranti, celkem asi stovka lidí, kterým se nelíbí plán kraje na sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově v Novém Boru. Nesouhlasí také s odvoláním Františka Janáka z postu ředitele školy.

Proti sloučení škol se vyjádřil starosta Kamenického Šenova František Kučera: „V tuto chvíli můžeme zachování školy podporovat jen morálně s ohledem na finanční situaci města. Apelujeme na zachování školy po dobu dvou let, pak budeme ochotní stát se zřizovatelem.“

„Škola je tradicí, odkazem našich předků. Přežila všechny režimy,“ vyjádřila se Marie Kučerová, šenovská patriotka, která přijela společně se studenty.
Na demonstraci zazněly dvě rezoluce: pedagogů a příznivců školy. Demonstranti se je snažili předat hejtmanovi, což se jim ale nepodařilo. Vzkázal, že nemá čas a nepřijde si pro ně.

O osudu šenovské sklářské školy rozhodnou v úterý odpoledne liberečtí krajští zastupitelé. Se sloučením škol nesouhlasí ODS a Starostové za LK.

Jednání krajského zastupitelstva začalo. Politické kluby odsouhlasily přesun tohoto bodu na začátek a diskutující mohou vystoupit vícekrát a bez časového omezení. Jednání bude zřejmě probíhat v bouřlivé kulise, sál je zcela zaplněný. Demonstranti si přinesli i řadu transparentů. Stojí na nich například „Bor není naše budoucnost“ nebo „Šenov je malej, ale šikovnej“. Demonstrace před budovou úřadu trvala asi dvě hodiny, často zaznívalo jméno radního Cikla, jehož demonstranti vyzývali k rezignaci. „Je to jejich svobodné právo,“ podotkl pouze Cikl.

V Libereckém kraji nejde o první podobný krok, optimalizace středních škol se uskutečnila už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 škol jich zůstalo 38. Studentů totiž ubývá. Letos jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19.000 a v roce 2011 jich má být podle odhadů jen 16.000. Podle Cikla budou počty studentů klesat až do roku 2020. Sklářských a uměleckých škol je v kraji šest a zatím se jich optimalizace nedotkla. I jim ale studentů ubývá, navíc je jejich provoz podstatně nákladnější kvůli velké spotřebě surovin a rozsáhlému technickému zázemí.

Zastupitelé návrh Radka Cikla na sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru nepodpořili, když jich 15 bylo pro sloučení, 21 proti a čtyři se zdrželi. Samotnému hlasování předcházela bouřlivá dvouhodinová diskuse.
"Tímto rozhodnutím zastupitelstva ovšem ten problém nezmizí. Podle našeho odhadu chybí na škole v Kamenickém Šenově až čtyři miliony korun do konce roku. Navíc musíme zjistit, kolik má škola odložených plateb," řekl náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD), jenž návrh předložil. "Předpokládám, že ti, kteří hlasovali proti, mají řešení," dodal.

Připravujeme další podrobnosti.

(s přispěním ČTK)