VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotoklub v Hejnicích má za sebou půl století

Hejnice – Úctyhodné padesátileté výročí spolku amatérských fotografů v Hejnicích oslavili společnou výstavou fotografií současných i bývalých členů fotoklubu ve výstavní síni Mezinárodního centra duchovní obnovy v bývalém klášteře u baziliky v Hejnicích.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Předseda fotoklubu v Hejnicích Jiří Bartoš na zahájení výstavy.Foto: Deník/ Petr Šimr

Na výstavě se mohou návštěvníci na speciálních panelech seznámit s historií a vývojem spolku. Přehlídka historie fotoklubu bude v centru k vidění do konce tohoto měsíce.

Založení fotoklubu odstartovala soutěž o nejlepší snímek z tehdejšího života ve městě. Několik fotoamatérů se 10. října 1960 sešlo na ustavující schůzi a založilo Kroužek fotografů–amatérů při Osvětové besedě v Hejnicích.

Nejaktivnější a nejzkušenější člen Jiří Bartoš byl zvolen vedoucím kroužku a později po přejmenování spolku i předsedou Jizerského fotoklubu. Bartoš celých padesát let činnost fotoklubu řídil a činí tak do dnes.

Už za dva roky po založení se zapojili do tehdy nově vzniklého mapového okruhu Český ráj, jehož se účastní do dnes. Předseda Bartoš dbal na fotografické vzdělávání svých kolegů a nenechával tak náhodě jejich odborný vývoj.

Fotografové získávali v oblasti umění fotografie rozhled v kurzech a fotografických školách pro amatéry a vlastním fotografování získávali sebevědomí.
V letech silného tlaku tehdejších ideologů propagujících socialistický realismus se dařilo fotoklubu produkovat výtvarnou fotografii a získávat renomé mezi fotografickou veřejností vystavováním fotografií především vlastní tvorby.

V prvních letech hledali možnosti k vystavování, prošli v Hejnicích několik prostor. Až v roce 1966 získali a upravili si vlastní výstavní síň, bývalou malírnu porcelánu, určenou k demolici. Fotografové se na galerii dost napracovali. Výhodou bylo, že tady sice neplatili žádný nájem, ale zase museli vlastními silami o dům pečovat.

Kvůli světlu, kterého bylo najednou příliš, museli jednu řadu oken nakonec zazdít

Hejnice – Když hejničtí fotografové získali v roce 1966 k výstavám bývalou malírnu porcelánu, určenou k demolici, museli nejprve přesklít všechna okna, aby potom zjistili, že kvůli světlu, kterého bylo najednou příliš, musejí jednu řadu oken zazdít. Na všechny výstavy se platilo z dnešního pohledu legrační vstupné, dvě koruny dospělí, děti polovinu.

Tehdy nastalo plodné období, které ještě více rozšířilo věhlas a povědomí veřejnosti o Jizerském fotokroužku. Výstavní síň přilákala další nové členy, někteří dojížděli na schůzky z Liberce a Turnova. V té době se tady objevil pozdější slavný fotograf Miroslav Zajíc z malé obce Víska u Višňové, jehož výjimečné schopnosti v reportážní fotografii nakonec odvedly do Prahy.

Ve výstavní síní se aktivity fotokroužku rozeběhly do vysokých obrátek. Pořádaly se besedy se známými fotografy, například krajinářem Jiřím Havlem, dokumentaristou Bohdanem Holomíčkem, libereckými Janem Pikousem a Ladislavem Postupou, promítaly diapozitivy, filmy a stále tady byly nějaké výstavy, nejen fotografické, ale například i obrazy Karla Čapka zapůjčené Oblastní galerií v Liberci a celá řada dalších. Blízkost Lázní Libverda a Jizerských hor, do hejnické výstavní síně přivedla v roce 1965 dr. Waltera Streita z fotoklubu v Jeně v Německé demokratické republice.

Hejničtí si s kolegy z Jeny vyměňovali kolekce snímků a společně vystavovali v Hejnicích a Německu, ale hlavně se vzájemně navštěvovali. Fotografie hejnických amatérů stále více získávaly na „profesionalitě“ a s rostoucím sebevědomím pouštěli s Jiřím Bartošem v čele svoje snímky i do zahraničí. Jejich práce byly k vidění na výstavách v NDR, Belgii, Francii, Jugoslávii, zemích východního bloku i v exotickém Hong-Kongu.

Cílevědomého fotokroužku s jeho vedoucím Jiřím Bartošem si kolem roku 1970 všimli v tehdejším Svazu českých fotografů, jehož šéf Bohumil Kabourek přijel do Hejnic prozkoumat zblízka tuto aktivní partu amatérských fotografů. A ocenění tak na sebe nedala dlouho čekat. Nejprve dostal v roce 1974 Zlatý odznak Svazu českých fotografů Jiří Bartoš a v roce 1974 i celý fotokroužek za bohatou výstavní činnost. V témže roce se z fotokroužku stává spolek s respektovanějším názvem, Jizerský fotoklub SČF.

Televize o nich natočila film

Hejnice – Na začátku 70. let vytvořila Československá televize unikátní dokument Postůj, okamžiku, kde konfrontovala jeden fotoklub pražský s hejnickým fotoklubem. Film se zachoval a při zahájení výstavy k 50. výročí jej promítali.

Hejničtí své síly soustředili na účast v takzvaných mapových okruzích a v těch domácích jim začalo být těsno. Iniciovali tak vznik jednoho mezinárodního česko –německo – polského okruhu, „Interfoto přátelství 3x3“ a stali se jeho prvními pořadateli.

Nejúspěšnější členové obesílali mezinárodní soutěže a sbírali ceny v Londýně, španělské Zaragoze či v zámoří v Buenos Aires. V roce 1986 poprvé vystavoval fotoklub v renomované galerii Malá výstavní síň v Liberci.

Hrozil zánik klubu

Jednatřicátá výstava Jizerského fotoklubu SČF roku 1990 v jejich slavné a krásné výstavní síni v Hejnicích se stala labutí písní. Začala se psát nová, porevoluční éra, nastoupila vláda neviditelné ruky trhu a neřízené, nesmyslné rozhodování ve prospěch nastupující komercializace. Hejničtí radní pod vlivem divoké kapitalizace společnosti nedokázali rozpoznat důležitost zájmového sdružení, jeho možná ne na první pohled viditelný vliv na místní kulturu, svatostánek hejnických fotografů zrekvírovali a předhodili komerci.

Tvrdý zásah tehdejší městské rady zdecimoval řady fotoklubu na pouhé čtyři vytrvalce. Díky Bartošově zarputilosti a lásce k fotografii se spolek po čase postavil na vlastní nohy a do fotoklubu se vracejí jeho bývalí členové. Bartoše a jeho fotoklub se pokusily zničit i přírodní síly, když při letošních povodních vyplavily přízemí jeho domu, kde provozoval „Malou galerii“.

Naštěstí se našlo dost přátel, kteří mu dodnes pomáhají při obnově jeho domova i galerie. Pomoc přišla i od přátel z fotoklubu v německé Jeně. I to byl nakonec důvod k realizaci oslav 50.výročí. Potěšitelné je i to, že Jiří Bartoš se příprav zúčastnil již jen jako supervizor, tu pověstnou „dřinu“ odpracovali noví, talentovaní, mladí fotografové, členové fotoklubu. Je jich nyní osm, ale jak řekl Jiří Bartoš: „Bude líp.“

Autor: Petr Šimr

9.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o prodej pekařských a cukrářských výrobků. , Vyučení v oboru prodavačka nebo praxe v potravinářství a obchodu výhodou., Ranní směna 5:00 - 13:30, odpolední 11:30 - 19:00, SO + NE služby dle rozpisu., První kontakt telefonicky nebo emailem! Nedostavovat se na provozovnu., Pozice je vhodná i pro OZP.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa - kantýna nemocnice s poliklinikou, Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Paličková, +420 606 682 186(vdoběod8:00-15:00hod).

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Zootechnici ZOOTECHNIK pro chov skotu (BTPM). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: praxe v oboru, řidičský průkaz sk. B, práce na PC - Word, Excel., Hlásit se telefonicky.. Pracoviště: Pv - cvikov s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Lubor Kitzler, +420 737 248 874.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 26 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplní práce je obsluha CNC dřevoobráběcích strojů/ montáž nábytku. , Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod.,, Hrubá měsíční mzda včetně pravidelných měsíčních odměn: 26.000,-Kč., Prvně uzavřena Dohoda o provedení práce, po osvědčení možnost HPP.. Pracoviště: Intedoor spol. s r.o. - 001, 471 24 Mimoň. Informace: Marek Chvojka, +420 775 086 010.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 17 360 Kč

Investiční poradci specialisté Investiční techničky/ investiční technici v odboru rozvoje města a investic. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: , Příprava a realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo částí velkých investic., Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Řešení majetkoprávních vztahů podle investičních záměrů a technickoekonomických požadavků. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné, průzkumové a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování , a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -min. střední vzdělání s maturitní zkouškou stavebního, popř. příbuzného technického směru, -orientace v základních stavebně-právních normách a základních otázkách legislativy v oblasti veřejných zakázek a smluvního práva, -zodpovědný přístup k řešení problémů, komunikační dovednosti, -výborná znalost práce s MS Office, administrativní schopnosti, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení, Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 30.07.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Investiční technička / investiční technik" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudba, pohoda i déšť. Sobotní festival Rozmarné léto na pláži Klůček u Máchova jezera nabídl vše, co k takové pravé letní akci patří.

ROZHOVOR: Rozmarné léto bylo jedním z prvních rodinných festivalů

Bivak na Smrku.
22

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Meteorologové slibují sluníčko, hygienici zase čistou vodu

Liberecký kraj – Studená fronta od severozápadu udělala čáru přes rozpočet předpovědím, které slibovaly tropický týden. Ten se zatím opatrně projevuje na jihu Moravy, kde teploty už zkraje týdne dosáhly 30 stupňů. Meteorologové ale slibují, že letních veder se dočkají i lidé na severu.

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Liberecký kraj – Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

Znáte lidi, kteří nezištně pomáhají? Dejte o nich vědět

Česká Lípa - Ceny Křesadlo se budou letos opět udělovat v České Lípě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT