VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotoklub v Hejnicích má za sebou půl století

Hejnice – Úctyhodné padesátileté výročí spolku amatérských fotografů v Hejnicích oslavili společnou výstavou fotografií současných i bývalých členů fotoklubu ve výstavní síni Mezinárodního centra duchovní obnovy v bývalém klášteře u baziliky v Hejnicích.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Předseda fotoklubu v Hejnicích Jiří Bartoš na zahájení výstavy.Foto: Deník/ Petr Šimr

Na výstavě se mohou návštěvníci na speciálních panelech seznámit s historií a vývojem spolku. Přehlídka historie fotoklubu bude v centru k vidění do konce tohoto měsíce.

Založení fotoklubu odstartovala soutěž o nejlepší snímek z tehdejšího života ve městě. Několik fotoamatérů se 10. října 1960 sešlo na ustavující schůzi a založilo Kroužek fotografů–amatérů při Osvětové besedě v Hejnicích.

Nejaktivnější a nejzkušenější člen Jiří Bartoš byl zvolen vedoucím kroužku a později po přejmenování spolku i předsedou Jizerského fotoklubu. Bartoš celých padesát let činnost fotoklubu řídil a činí tak do dnes.

Už za dva roky po založení se zapojili do tehdy nově vzniklého mapového okruhu Český ráj, jehož se účastní do dnes. Předseda Bartoš dbal na fotografické vzdělávání svých kolegů a nenechával tak náhodě jejich odborný vývoj.

Fotografové získávali v oblasti umění fotografie rozhled v kurzech a fotografických školách pro amatéry a vlastním fotografování získávali sebevědomí.
V letech silného tlaku tehdejších ideologů propagujících socialistický realismus se dařilo fotoklubu produkovat výtvarnou fotografii a získávat renomé mezi fotografickou veřejností vystavováním fotografií především vlastní tvorby.

V prvních letech hledali možnosti k vystavování, prošli v Hejnicích několik prostor. Až v roce 1966 získali a upravili si vlastní výstavní síň, bývalou malírnu porcelánu, určenou k demolici. Fotografové se na galerii dost napracovali. Výhodou bylo, že tady sice neplatili žádný nájem, ale zase museli vlastními silami o dům pečovat.

Kvůli světlu, kterého bylo najednou příliš, museli jednu řadu oken nakonec zazdít

Hejnice – Když hejničtí fotografové získali v roce 1966 k výstavám bývalou malírnu porcelánu, určenou k demolici, museli nejprve přesklít všechna okna, aby potom zjistili, že kvůli světlu, kterého bylo najednou příliš, musejí jednu řadu oken zazdít. Na všechny výstavy se platilo z dnešního pohledu legrační vstupné, dvě koruny dospělí, děti polovinu.

Tehdy nastalo plodné období, které ještě více rozšířilo věhlas a povědomí veřejnosti o Jizerském fotokroužku. Výstavní síň přilákala další nové členy, někteří dojížděli na schůzky z Liberce a Turnova. V té době se tady objevil pozdější slavný fotograf Miroslav Zajíc z malé obce Víska u Višňové, jehož výjimečné schopnosti v reportážní fotografii nakonec odvedly do Prahy.

Ve výstavní síní se aktivity fotokroužku rozeběhly do vysokých obrátek. Pořádaly se besedy se známými fotografy, například krajinářem Jiřím Havlem, dokumentaristou Bohdanem Holomíčkem, libereckými Janem Pikousem a Ladislavem Postupou, promítaly diapozitivy, filmy a stále tady byly nějaké výstavy, nejen fotografické, ale například i obrazy Karla Čapka zapůjčené Oblastní galerií v Liberci a celá řada dalších. Blízkost Lázní Libverda a Jizerských hor, do hejnické výstavní síně přivedla v roce 1965 dr. Waltera Streita z fotoklubu v Jeně v Německé demokratické republice.

Hejničtí si s kolegy z Jeny vyměňovali kolekce snímků a společně vystavovali v Hejnicích a Německu, ale hlavně se vzájemně navštěvovali. Fotografie hejnických amatérů stále více získávaly na „profesionalitě“ a s rostoucím sebevědomím pouštěli s Jiřím Bartošem v čele svoje snímky i do zahraničí. Jejich práce byly k vidění na výstavách v NDR, Belgii, Francii, Jugoslávii, zemích východního bloku i v exotickém Hong-Kongu.

Cílevědomého fotokroužku s jeho vedoucím Jiřím Bartošem si kolem roku 1970 všimli v tehdejším Svazu českých fotografů, jehož šéf Bohumil Kabourek přijel do Hejnic prozkoumat zblízka tuto aktivní partu amatérských fotografů. A ocenění tak na sebe nedala dlouho čekat. Nejprve dostal v roce 1974 Zlatý odznak Svazu českých fotografů Jiří Bartoš a v roce 1974 i celý fotokroužek za bohatou výstavní činnost. V témže roce se z fotokroužku stává spolek s respektovanějším názvem, Jizerský fotoklub SČF.

Televize o nich natočila film

Hejnice – Na začátku 70. let vytvořila Československá televize unikátní dokument Postůj, okamžiku, kde konfrontovala jeden fotoklub pražský s hejnickým fotoklubem. Film se zachoval a při zahájení výstavy k 50. výročí jej promítali.

Hejničtí své síly soustředili na účast v takzvaných mapových okruzích a v těch domácích jim začalo být těsno. Iniciovali tak vznik jednoho mezinárodního česko –německo – polského okruhu, „Interfoto přátelství 3x3“ a stali se jeho prvními pořadateli.

Nejúspěšnější členové obesílali mezinárodní soutěže a sbírali ceny v Londýně, španělské Zaragoze či v zámoří v Buenos Aires. V roce 1986 poprvé vystavoval fotoklub v renomované galerii Malá výstavní síň v Liberci.

Hrozil zánik klubu

Jednatřicátá výstava Jizerského fotoklubu SČF roku 1990 v jejich slavné a krásné výstavní síni v Hejnicích se stala labutí písní. Začala se psát nová, porevoluční éra, nastoupila vláda neviditelné ruky trhu a neřízené, nesmyslné rozhodování ve prospěch nastupující komercializace. Hejničtí radní pod vlivem divoké kapitalizace společnosti nedokázali rozpoznat důležitost zájmového sdružení, jeho možná ne na první pohled viditelný vliv na místní kulturu, svatostánek hejnických fotografů zrekvírovali a předhodili komerci.

Tvrdý zásah tehdejší městské rady zdecimoval řady fotoklubu na pouhé čtyři vytrvalce. Díky Bartošově zarputilosti a lásce k fotografii se spolek po čase postavil na vlastní nohy a do fotoklubu se vracejí jeho bývalí členové. Bartoše a jeho fotoklub se pokusily zničit i přírodní síly, když při letošních povodních vyplavily přízemí jeho domu, kde provozoval „Malou galerii“.

Naštěstí se našlo dost přátel, kteří mu dodnes pomáhají při obnově jeho domova i galerie. Pomoc přišla i od přátel z fotoklubu v německé Jeně. I to byl nakonec důvod k realizaci oslav 50.výročí. Potěšitelné je i to, že Jiří Bartoš se příprav zúčastnil již jen jako supervizor, tu pověstnou „dřinu“ odpracovali noví, talentovaní, mladí fotografové, členové fotoklubu. Je jich nyní osm, ale jak řekl Jiří Bartoš: „Bude líp.“

Autor: Petr Šimr

9.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 600 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Pracovní náplň, -svařování kovů, úprava a sestavování částí svařenců do celků, příprava pro svařování, jejich, spojování stehováním a úprava svárů broušením, -seřizování, ošetřování a údržba svařovacích zařízení, -čtení a používání výkresové dokumentace, Požadujeme, -platný svářecí průkaz, výhodou zkouška dle EN ISO 9606-1 / 287-1, metoda 135, -úspěšné vykonání vstupního testu , -zdravotní způsobilost , Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, První kontakt emailem: vase.prace@cz.transport.bombardier.com, Pozice je vhodná i pro cizince a absolventy!. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic, a. s., Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Havlín Lukáš, +420 770 101 996;487 802 607.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šič/ka operátor šicího stroje - šití autopotahů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 188. Poznámka: Nabízíme : - nástupní plat 17.000,- Kč, - po zapracování 23.000,- Kč a bonusy (13. – 14.plat, docházkové bonusy, ocenění kvality), - nadstandardní sociální program (dotované ceny obědů/večeří, příspěvek na penzijní připojištění…), - týden placeného volna nad rámec dovolené, - zdarma zajišťujeme dopravu do zaměstnání, - dárky pro zaměstnance, Požadujeme : - manuální zručnost, - chuť a schopnost se učit, - odolnost vůči stresu a schopnost pracovat pod tlakem, - schopnost pracovat v kolektivu, - kvalitně odvedenou práci, - dobrý zdravotní stav, , Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Jezerní 101, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Adient czech republic k.s. , odštěpný závod stráž pod ralskem, Jezerní, č.p. 101, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Jiří Černoušek, +420 487 806 205,800 100 543(bezplatnálinka).

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pozice:, -Zajišťuje výrobu dílů dle výkresové dokumentace, -Samostatné programování HEIDENHEIN, -Zodpovědnost za přesnost vyrobených dílů, Požadujeme:, -vyučení v oboru, -praxe není podmínkou, -znalost programování v systému HEIDENHEIN, -technické myšlení, -preciznost, manuální zručnost, Nabízíme:, -stabilní zaměstnání v dynamicky rostoucí společnosti, -přímý kontakt s technickými a technologickými novinkami, -příjemný kolektiv a moderní pracovní prostředí, -vzdělávání v oboru, -bonusy. Pracoviště: Krofian cz spol. s r. o., 471 21 Dobranov. Informace: Barbora Brhelová, +420 727 902 457.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 100 Kč

Pomocní kuchaři Kuchař - pomocná síla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zaměstnaneckou slevu 30% na služby hotelu, stravu a nápoje., První kontakt emailem - zaslání životopisu.. Pracoviště: Hotel berg s.r.o. - 001, Lázeňský vrch, č.p. 82, 471 63 Staré Splavy. Informace: Renata Dědková, dedkovarenata@centrum.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mimoň - Kamenice 1:3.
26

I. B třída: Okresní derby přála hostům

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Policisté mají nový dalekohled. Přestupek odhalí až na kilometr

Česká Lípa - Nové speciální dalekohledy pomůžou policistům v Libereckém kraji odhalovat přestupky řidičů až na vzdálenost jednoho kilometru.

Cvikov držel s favoritem krok jen první půlku

Českolipsko /I. A TŘÍDA/ - Fotbalisté Stráže odjeli s hráčským torzem, přesto přivezli tři body.

FOTO: Kabaret monster od Lasvitu uspěl v Miláně

Itálie, Českolipsko – Designového Oskara v podobě sošky dřevěného koně získala sklářská společnost Lasvit na prestižní přehlídce nábytku a bytového designu v italském Miláně, která vyvrcholila v neděli.

Českolipské muzeum vystaví Trofeje Excursionsclubu

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT