Pohádky, stánky se šperky, vánočními dekoracemi i nejrůznějšími pamlsky, ale také tvořivé dílny a vánoční soutěž pro děti. To vše nabídl sobotní Pohádkový vánoční jarmark na Vodním hradě Lipý v České Lípě. Pro děti si organizátoři nachystali putování po hradě za pohádkovými bytostmi, se kterými plnily vánoční úkoly. U hradní pece si návštěvníci mohli upéct i ozdobit perníček nebo se na nádvoří zahřát svařákem.

Na jarmarku také proběhl již čtvrtý ročník akce Dobročinná topinka, kterou pořádají českolipské turistické oddíly mládeže Dakoti a Chippewa. Návštěvníkům nabízeli topinky smažené na táborových kamnech. „Kolik peněz lidé zaplatí za usmaženou topinku, záleží pouze na nich. Celý výtěžek pak předáváme těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Vybíráme si osoby nebo organizace z České Lípy nebo z blízkého okolí," říká za mladé turisty Renata Dvořáková.

Výtěžek letošní akce byl určen na pomoc šestileté Viktorce Pavlasové z České Lípy, která bojuje se závažným nádorovým onemocněním. Právě kvůli léčbě se nemohla akce na hradě zúčastnit. Viktorka onemocněla již loni v létě a v únoru letošního roku vyšetření ukázalo, že vše je na dobré cestě k uzdravení. Bohužel již v srpnu se nádor objevil znovu a nyní probíhají chemoterapie. Velkým Viktorčiným přáním byl notebook, který by jí krátil čas při léčbě v nemocnici.

„Po sečtení vybraných peněz, které proběhlo na Městském úřadu v České Lípě, jsme zjistili, že přání se brzy stane skutečností, neboť se ukázalo, že během jednoho dne intenzivního smažení topinek sesbírali mladí turisté 12 888 korun," uvádí Dvořáková a dodává: „Děkujeme řediteli Jizerských pekáren Romanu Kozákovi, ředitelce hradu Lipý Jiřině Kučerové, bez jejichž podpory by realizace celé akce byla obtížnější. Největší dík patří také všem návštěvníkům jarmarku, kteří se u stánku s topinkami zastavili a výrazně pomohli splnit Viktorčino velké přání. Pro celou její rodinu je taková akce ohromným povzbuzením v boji s těžkou nemocí."