Dům kultury Ralsko byl začátkem týdne svědkem ustavujícího zasedání zastupitelstva města Mimoň. Skoro dvě desítky obyvatel se přišlo podívat, kdo bude zvolen starostou, místostarostou, kdo usedne v radě a kdo obsadí místa ve finančním a kontrolním výboru.

Na slavnostní zasedání někteří zastupitelé včetně starosty a místostarosty dorazili v obleku, nicméně byli i tací, kteří si hlavu nelámali s tím, jak se obléknout. Význam situace neodhadl Jindřich Krous (mimoňáci.cz), který přišel na první ustavující zasedání se zpožděním v maskáčích a triku s Che Guevarou na hrudi.

Zůstávají

Porouchané hlasovací zařízení nahradil žlutý reflexní arch papíru v rukou zastupitelů. Volba starosty byla veřejná, i když Petr Řeháček (KSČM) navrhoval volbu tajnou. Nakonec poměrem patnáct ku dvěma jeho návrh neprošel. Starostou Mimoně se opět stal František Kaiser (Mimoňská obroda) s jedenácti hlasy, na post místostarosty se znovu posadí s patnácti hlasy František Baloun (SOS).

Do pětičlenné rady města usednou kromě starosty a místostarosty Petr Král (Mimoňská obroda), Václav Konopiský (SOS) a René Zubko (Mimoňská obroda). Zastupitelé odhlasovali do čela finančního výboru Pavla Ráčka (ČSSD) a do vedení kontrolního výboru usedne Jaroslav Jirůtka (ODS).

Vedení města

starosta: František Kaiser (Mimoňská obroda)
místostarosta: Ing. Stanislav Baloun (SOS)
radní: František Kaiser (Mimoňská obroda), Ing. Stanislav Baloun (SOS), Petr Král (Mimoňská obroda), Mgr. Václav Konopiský (SOS), René Zubko (Mimoňská obroda)

Zastupitelé odsouhlasili pro členy komisí výši finančních odměn, stejně jako odsouhlasili odměny v případě souběhu, kdy se načítají za jednotlivé funkce. I když ustavující zasedání trvalo necelou hodinu, nebylo zcela bezproblémové. Pozdní příchod Jindřicha Krouse nebyl jediným rušivým elementem zasedání. Mezi další patřil laxní přístup některých zastupitelů k hlasování.

Ztížené sčítání

Každý z přítomných zastupitelů byl vyzván při hlasování ke zvednutí žlutého archu, nicméně někteří to ignorovali a zvedli ruku bez papíru, ledabyle opřenou o stůl. Snad i proto se skoro při každém hlasování musely hlasy přepočítat. Až na výjimky se Eva Kolaříková bohužel nevystříhala opětovných oprav v počtu hlasů při sčítání.

Posledním bodem bylo delegování starosty na valnou hromadu Mimoňské kabelové televize, kde má město třináctiprocentní podíl.
V této souvislosti se opozdilec Krous rozohnil nad tím, proč materiál k tomuto bodu dostal až na zastupitelstvu. Ve svém výstupu stihl také zaměnit Mimoňskou kabelovou televizi za místní televizi MiTel, která spadá pod Mimoňskou komunální.

Doufejme, že příští zasedání bude disciplinovanější a bez ledabylého přístupu některých radních. Termín dalšího veřejného zastupitelstva si odhlasovali na 16. prosinec od půl páté.

František Kaiser: Práce je dost

Jaká bude první věc, na kterou se nyní soustředíte?
Pro nás nic neskončilo a pokračujeme v práci. Jak se říká, jedeme dál. V nejbližší době bychom chtěli dokončit kamerový systém, který nám zlobí. Další z věcí, které bychom chtěli v nejbližší době rozjet, je humanizace Pražské a Husovy ulice. Chystáme v Mimoni okružní křižovatky. Práce je pořád hodně, ale toto jsou projekty, které na nás čekají v nejbližší době.
Jaké máte priority pro následující čtyři roky?
Samozřejmě, že prioritou bude v následujícím období zdárně dokončit humanizaci zmíněných ulic. Chystáme zástavbu v proluce mezi diskontem Plus a hasičskou zbrojnicí, kde by do budoucna měla vyrůst banka, budova pošty, malé obchody a nadstandardní bydlení. Máme projekt pro obnovení zámeckého parku. Připravujeme cyklostezku. I když dosud otevřená dlaň s penězi se pomalu zavírá, pokud se bude dařit, tak sedmdesát procent připravovaných projektů bychom měli dokončit.

Autor: Tomáš Mařas