Geniální student, který vozí medaile a čestná uznání z celostátních i mezinárodních kol olympiád v přírodovědných předmětech, předvedl další husarský kousek.

V první polovině tohoto týdne se jako jediný zástupce Libereckého kraje účastnil národního kola 63. Ročníku Matematické olympiády. V konkurenci pětačtyřiceti nejlepších matematiků z celé republiky, kteří si zajistili účast na základě výsledků v krajských kolech, obsadil sice nepopulární, ale naprosto parádní 4. místo.

„Pouze vítěz se přitom bodově ostatním vzdálil, další pořadí byla velmi vyrovnaná a daleko za Tomášem skončili studenti z matematicky zaměřených gymnázií," popsal Radomír Tulka, Tomášův učitel z českolipského gymnázia.

Nejúžasnější na Tomášově výsledku je fakt, že tímto čtvrtým místem se propočítal do reprezentačního družstva ČR, které v červenci vyráží na Mezinárodní matematickou olympiádu do Kapského Města v Jihoafrické republice. Tam bude moct změřit svůj matematický mozek s celým světem.

Úspěch v nynějším národním kole, které probíhalo v Ostravě, není pro Tomáše ani zdaleka prvním úspěchem. Vloni získal třeba stříbrnou medaili na Středoevropské matematické olympiádě v Maďarsku. Hlavně díky němu patří českolipské gymnázium mezi elitu v takzvaném bodování Excelence, do něhož se započítávají právě úspěchy mimořádně nadaných studentů.

Tomáš má takové úspěchy, že už dva roky před maturitou bezpečně věděl, že na vysněný „matfyz" ho vezmou bez přijímaček. A klidně by si mohl ještě diktovat podmínky.