Místo zeminy našel pod krumpáčem granát. Muž využil jarního počasí k práci na zahradě. Jaké ale bylo jeho překvapení, když našel předmět podobající se granátu. Naštěstí zachoval chladnou hlavu a zavolal tísňovou linku 158.

Přivolaný pyrotechnik potvrdil, že se jedná o ostrý ruční granát používaný za 2. světové války. Událost, která naštěstí skončila bez zranění, se odehrála v úterý 27. dubna na Českolipsku. Podle tiskové mluvčí českolipské policie Ivany Balákové není tento případ ojedinělý. „Stává se často, že lidé nacházejí munici z 1. nebo 2. světové války,“ potvrdila Ivana Baláková.

Při nálezu munice volejte policii

Policisté nabádají, aby lidé při nálezu podezřelých předmětů zachovali chladnou hlavu a munice se rozhodně nijak nedotýkali. „Stalo se nám, že muž vykopal na zahradě několik granátů. Ty pak vlastnoručně vyhrabal a osobním autem dovezl přes půl okresu až na zdejší policii. Naštěstí se nic nestalo a munice neexplodovala,“ informovala Ivana Baláková.

Jak dále dodala, takový převoz policie nedoporučuje. „V případě, že auto, ve kterém se munice převáží, havaruje, hrozí exploze a zranění lidí,“ sdělila Ivana Baláková.

Při nálezu má tedy člověk nejdříve volat policii. Ta místo zajistí a přivolá pyrotechnika, který granát či jinou zbraň bezpečně zneškodní. Podle tiskové mluvčí českolipské policie lidé nejčastěji nacházejí obranné a útočné granáty. „Dokonce jsme tu měli případ, kdy se na zahrádce našla protitanková střela,“ upřesnila Ivana Baláková. S předměty používané v 1. a 2. světové válce se setkávají také hledači kovů. Podle českolipské policie často nález ani lidé nenahlásí. Nejčastěji ho objeví buď při práci na zahradě, nebo v lese.