Jak se v Ralsku rozhoduje o zakázkách? Potichu a za zavřenými dveřmi. Zdejší zastupitelé se o tom, že město hledá dodavatele stavby na úpravu silnice a parkoviště za 13 milionů korun na sídlišti v Ploužnici, dozvěděli až z úřední desky. Pro aktivitu starosty Miroslava Králíka (ČSSD) neměli pochopení a požadovali, aby okamžitě stáhl nabídku.

Upravit parkovací stání a zrekonstruovat kousek silnice na sídlišti v Ploužnici plánovala obec delší dobu. Podle původního projektu mělo město za uvedené zaplatit necelých 6 milionů. Loni na podzim zastupitelé odklepli, že využijí možnosti dotace z ministerstva pro místní rozvoj a pověřili starostu Králíka, aby ji pro město získal.

O tom, že zřejmě obdrží finanční injekci od státu ve výši zhruba 10 milionů korun, se dozvěděli až v momentě, kdy starosta začal hledat dodavatele stavby. Daleko větší překvapení ale byla cena, která se během pár měsíců vyšplhala na dvojnásobek. „Stavbu prodraží úpravy kanalizace a přeložky veřejného osvětlení,“ vysvětlil Miroslav Králík.

Jaroslav Sluka (nez.) jej obvinil, že porušil rozhodnutí zastupitelstva. „Starosta měl pověření pouze žádat o dotaci, a to do určité výše. O razantním navýšení neinformoval radní a ani zastupitele, navíc sám o své vůli rozhodl o zveřejnění zakázky,“ argumentoval Sluka.

Svůj postup starosta Králík vysvětloval tím, že kvůli přislíbené dotaci museli na doporučení ministerského úředníka jednat rychle. S tím ale nepochodil, zastupitelé jej upozornili, že měl dost času na svolání mimořádného jednání. Poukázali rovněž na to, že v rozpočtu s podobnou velkou akcí nepočítali.

Na zakázce dělali i o Velikonocích

Není to ale zřejmě jediné pochybení, jehož se Miroslav Králík v souvislosti s veřejnou zakázkou dopustil. Ač úřad na své elektronické úřední desce deklaruje její vyvěšení 27. března, objevila se tam až 8. dubna, na Velikonoční neděli.

Vystavili se tak možnému napadení ze strany uchazečů, kteří mohou veřejnou zakázku rozporovat u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vzhledem k datu vyvěšení zřejmě porušili i novelu o veřejných zakázkách platnou od počátku dubna. Podle ní město mělo s ohledem na cenu rekonstrukce postupovat úplně jiným způsobem.

„Při zveřejnění nabídky k podání výzvy zřejmě došlo k podvodu,“ bez servítků prohlásil Vít Veselý na adresu svého stranického kolegy Králíka. Zároveň požadoval, aby jeho reakce byla součástí zápisu ze zastupitelstva.

„Museli jsme reagovat rychle kvůli dotaci, kterou máme přislíbenou od ministerstva pro místní rozvoj,“ opakoval starosta Králík a odmítl to, že by vyvěsili dokument se zpožděním.

V rozporu s jeho tvrzením je, že číselné označení listiny neodpovídá geometrické řadě jiných zveřejněných dokumentů. „Přidělení čísel se nedá měnit. Je tak snadné zjistit jakoukoliv odchylku,“ doplnil Vít Veselý.

Zdálo by se, že po mele na zastupitelstvu se kolem dokumentu už nic dít nebude. Opak je pravdou. Hned časně ráno následujícího dne se listina s původním číslem 548 proměnila na dokument 552 a zanedlouho na číslo 553. Pod posledně jmenovaným je prozatím stále uvedený na úřední desce Ralska. Nabídka stále platí.