Dny plné napjatých nervů prožívali tento týden žáci devátých tříd. Nejprve je čekaly v úterý a ve středu přijímací zkoušky, poté netrpělivé vyhlížení výsledků. Z českolipských škol byl tradičně největší zájem o gymnázia. Technické obory však také lákají.

Na čtyřleté studium na Gymnáziu v České Lípě se letos hlásilo 67 deváťáků. V záři však do stejných lavic, kde vyplňovali přijímací testy, usedne jen třicet nejlepších. Páťáků se o osmileté studium ucházelo také 67 dětí, přijato bylo třicet z nich. „Počty uchazečů o studium na naší škole se nijak výrazně nemění,“ řekla Deníku ředitelka Helena Paszeková s tím, že druhé kolo přijímacích zkoušek škola nevypíše.

Plno hlásí i novoborské gymnázium. „Měli jsme stoosmdesátiprocentní převis uchazečů,“ uvedla ředitelka školy Ilona Jindrová. Do prvního ročníku tady v září nastoupí třicet nejúspěšnějších.

Druhé kolo

Zájem byl i o studium v Mimoni, kde pro studenty vypsali také pro gymnázia netradiční obor sociální činnost. „Na víceleté obory se hlásilo pětašedesát uchazečů, na sociální činnost byli tři zájemci,“ informovala ředitelka mimoňského gymnázia Emilie Ráčková s tím, že malý zájem o studium nově nabízeného oboru je pro ni zklamáním. „Neočekávali jsme to, protože tento obor považuji za velice perspektivní,“ dodala ředitelka.

V Mimoni stále mají volná místa i na víceleté studium a škola tak vypíše druhé kolo přijímaček. „U sociální činnosti ale váháme, počkáme, zda přijatí uchazeči odevzdají zápisový lístek,“ říká ředitelka.

Druhé kolo přijímacího řízení vypíše i největší střední škola v kraji, českolipská SOŠ a SOU 28. října. V tom prvním podle ředitele Milana Kubáta podalo přihlášku 385 žáků. „Těší nás, že největší zájem je o technické obory, lépe uplatnitelné na trhu práce, jako je strojní mechanik a mechanik opravář motorových vozidel,“ říká ředitel školy s průměrným počtem 1 400 žáků, které vzdělává na 130 učitelů.

Všichni uchazeči o studium maturitních oborů podle Kubáta úspěšně absolvovali přijímací zkoušku. „Na odevzdání Zápisového lístku mají deset dnů,“ tvrdí.

Přijímací zkoušky v celém Libereckém kraji absolvovalo přes tři tisíce žáků.