Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázia nedáme! Volali nad rakví

Liberec - Pohřeb vzdělanosti vystrojili v Liberci frýdlantští studenti. Nesouhlasí s rušením osmiletých gymnázií. Přidala se k nim skupinka studentů z mimoňského gymnázia

31.1.2011 3
SDÍLEJ:

Studenti mimoňského gymnázia na demonstraci v Liberci.Foto: Deník/Petr Šimr

Zvláštní pohled se včera odpoledne naskytl Liberečanům. Z Frýdlantu dorazila vlakem rakev, zahalená do černého sukna a doprovázená zhruba dvěma stovkami smutečních hostů. Putovala od nádraží k sídlu Libereckého kraje a odtud k soše Neptuna na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Teprve až u Neptuna došlo k samotnému pohřbu – vzdělanosti.

Někdo hadry nosí, někdo je má v hlavě

Happeningem, na němž nechyběla ani smrtka s kosou, frýdlantští studenti, podpoření také žáky z Mimoně, protestovali proti chystané reformě školství Libereckého kraje. Ta totiž chce na jejich vzdělávacích ústavech zrušit osmileté studium.

„Někdo má hadry na těle, někdo je nosí v hlavě,“ zpívali studenti krajským úředníkům, z nichž ovšem nikdo nevystrčil z budovy ani nos. Po písničce a několika projevech pak účastníci průvodu odevzdali na kraj petici proti rušení gymnázií. Tu podepsalo zhruba 1900 lidí.

„Dnešek není jenom dnem, kdy všichni dostávají pololetní vysvědčení. Současně je posledním dnem, kdy můžou školy Libereckému kraji doručit své připomínky k chystané reformě. Proto jsme tady,“ řečnil jeden z iniciátorů petice Děkujeme, zůstáváme, student Jakub Liška. A z davu mladých lidí se na souhlas roztočily řehtačky a zaburácel buben. Někteří ze studentů nesli jako praví smuteční hosté zapálené svíčky, jiní transparenty s nápisy Nerušte nám školu, Gympl nedáme! nebo Vzdělanost umírá.

Text na modré stuze, která obepínala rakev, varoval učitele, aby příliš nejásali, protože po studentech přijdou jednou jejich děti. „Chtějí nás zbavit vzdělanosti! Přitom to, že tady teď stojíme, je důsledkem toho, že jsme vzdělaní,“ volal k davu Jakub Liška.

To už se průvod poté, co organizátoři akce odevzdali na kraj i své připomínky k reformě, pohnul směrem k liberecké radnici. Na náměstí položili studenti rakev k nohám vládce moří Neptuna a uctili památku vzdělanosti minutou ticha.

„Pohřeb vzdělanosti jsme nemysleli jako nějakou demonstraci. Spíš jsme chtěli happeningem informovat lidi, upozornit je na to, co kraj chystá. A budeme pokračovat, chystáme se například promluvit i s krajskými zastupiteli. Rušit osmiletý gympl by bylo obrovskou ránou pro Frýdlantsko. I když třeba nic nezmůžeme, aspoň budeme mít čisté svědomí, že jsme udělali všechno, co jsme mohli,“ řekla za organizátory akce Charlota Dědková.

Krajský radní pro oblast školství Radek Cikl (ČSSD) už dříve prohlásil, že reforma ještě není definitivní.

Po letech znovu bojují

Po čtyřech letech se situace opakuje. Studenti z mimoňského gymnázia sepisují petice, v pondělí demonstrovali. Chtějí zachránit svou školu, kterou Liberecký kraj plánuje sloučit se stejně zaměřenou školou v České Lípě. V roce 2006 tento boj vyhráli.

Liberecký kraj plánuje sloučit pět středních škol. Změny by se měly týkat kromě Gymnázia v Mimoni a sklářské školy v Kamenickém Šenově, i českolipské Střední odborné školy Lužická nebo SOŠ a SOU 28. října. Ty všechny jsou součástí návrhu na optimalizaci krajského školství, který na konci loňského listopadu zveřejnil náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

„Cílem je zrušit jednu třídu víceletého gymnázia, proto dojde k jeho postupnému přemístění na gymnázium v České Lípě,“ vysvětlila na adresu mimoňského gymnázia Jiřina Princová, vedoucí odboru školství Libereckého kraje.

Proti návrhu se postavilo i město Mimoň. V oficiálním prohlášení radnice se píše, že město za vším vidí cíl kraje udržet za každou cenu střední školu v Novém Boru.

Stejně tak argumentují studenti. „Přijde nám to jako nesmyslné rušit naši školu, která je naplněná ze sedmdesáti procent a která je schopná sama se uživit. A to vše kvůli nově zrekonstruovanému gymnáziu v Novém Boru, kterému chybí téměř osmdesát procent studentů,“ dodává studentka mimoňského gymnázia Lenka, jedna z iniciátorů petice.

(ph)

Autor: Zuzana Minstrová

31.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Lokomotiva Česká Lípa - Stráž nad Nisou 3:0. Českolipský Pospíšil (ve žlutém) souboji s Kaprasem.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení