Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hamru se utábořily děti z pěti evropských zemí

Hamr na Jezeře - Jazyková bariéra mezi samotnými dětmi není takový problém jako mezi dětmi a úředníky.

21.8.2008 1
SDÍLEJ:

V Hamru našlo dočasné útočiště 98 dětí z dětských domovů z pěti evropských zemí.Foto: Deník/Petr Jeník

Děti z dětských domovů z pěti evropských zemí trávily uplynulých čtrnáct dní na dětském táboře v obci Hamr na Jezeře na Českolipsku. Kromě českých dětí tu dva prázdninové týdny pobývaly děti ze Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Polska.
Tábor, stejně jako předešlých jedenáct ročníků, pořádal katolický Řád Svatého Václava, který zajistil i jeho financování. Převážnou většinu peněz získal řád z evropských fondů prostřednictvím České národní agentury a programu Mládež v akci. Menší část pak z různých sponzorských darů.

Ačkoli byl tábor pořádaný katolickým řádem, děti se zde s náboženskou výukou příliš nesetkaly. „Dětem náboženství nijak nenutíme. V loňském roce tu mše proběhla, ale letos ne. Například děti z Maďarska, Polska a Chorvatska ale mši vysloveně vyžadovaly. Zajistily jsme proto nedělní návštěvu kostela v nedaleké Osečné,“ říká Milan Rýdlo, velmistr Řádu Svatého Václava, kterého děti znají spíše jako strejdu Milana.
Náplní dní nebylo pouze bezduché poflakování, ale vychovatelé dbali i na vzdělávání. Jedním z hlavních témat byla ekologie.

Právě na toto téma zde přednášel dětem přizvaný host z jiného katolického řádu a to velmistr Jan Votava z Řádu Svatého Huberta, což je řád, který se zaměřuje především na tradice a etiku v myslivosti. „S dětmi beseduji na téma příroda často. Tady to je ale něco jiného. Děti jsou z dětských domovů a jsou úplně jiné. Některé pozorně naslouchají a některé to vůbec nezajímá a měl jsem pocit, že přednášku i výlet do lesa absolvovali jen kvůli přislíbené večerní diskotéce,“ řekl Jan Votava a pokračoval.

„Trochu mě překvapila disciplína, kterou zde vedoucí permanentně udržují. To bylo vidět například při přednášce v jídelně. Většina dětí ji z povinnosti přetrpěla, ale z jejich nepřítomných pohledů bylo zřejmé, že suše podaná teorie je příliš nezajímá. V lese už to bylo jiné. Mnohé děti projevovaly aktivní zájem, což mě samozřejmě těšilo,“ dodal s tím, že to pro něj byla velká zkušenost.
Velikým problémem se ukázala jazyková bariéra. Ne však mezi dětmi, které se mezi sebou dorozumívají rukama i nohama a vždy pochopí, co si chtějí říci, ale mezi dětmi a úředníky.

Česká národní agentura totiž vyžaduje po ukončení tábora samozřejmě vyúčtování poskytnutého grantu, jehož součástí měly být i dotazníky, které vyplní děti v angličtině. V dotaznících navíc měl být od dětí napsaný stručný popis toho, co jim pobyt na táboře přinesl a to opět v anglickém jazyce.
„Úředníci si neuvědomují, že zde pracujeme s dětmi z dětských domovů. Převážná většina z nich navštěvuje nebo navštěvovala zvláštní školy. Vrcholem jejich angličtiny je pozdrav. Po takových nemůže nikdo chtít, aby napsaly slohovou práci v angličtině,“ říká velmistr Milan Rýdlo. „Naštěstí se to vysvětlilo a dotazníky vyplní české děti v jazyce českém a z ostatních dětí jen ty, které anglicky skutečně umí,“ dodal. To potvrdila i zástupkyně nadace, která tábor navštívila.

Stejně jako se v Česku setkaly děti z pěti zemí, v Maďarsku se v září setkají dospělí a to na konferenci pořádané Jozsefem Kochem, který v maďarské oblasti Župa Baranya zastává post, který by se dal přirovnat k náměstkovi hejtmana v oboru péče o dítě.
„Na konferenci si budou pracovníci dětských domovů předávat zkušenosti. Základem bude debata o tom, jak co nejvíce přiblížit život v ústavech životu v rodině,“ sdělil Jozsef Koch.
„Rodina je ve výchově dítěte to nejdůležitější. V případě, že ji nemá, musíme se jeho výchovu té rodinné alespoň co nejvíce přiblížit,“ dodal na závěr.

Autor: Petr Jeník

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení