S rozpuštěním poslanecké sněmovny přišla Česká Lípa o dva poslance Petra Skokana a Marii Nedvědovou, kteří jsou oba také členy českolipského městského zastupitelstva. Naděje, že okresní město bude mít i nadále svého zástupce ve Sněmovně, tu ale pořád je.Starostka České Lípy Hana Moudrá totiž povede v předčasných parlamentních volbách, které se budou konat 25. a 26. října, krajskou kandidátku ODS. A má tak reálnou šanci se dostat do sněmovny. Rozhodlo se o tom minulý týden v Liberci.

Co to ale znamená pro Českou Lípu? Zůstane město v případě úspěchu Hany Moudré bez starosty? „Ne, funkce starostky se vzdát nechci," říká v rozhovoru pro Deník českolipská starostka.

Byla Vaše nominace do čela kandidátky ODS pro předčasné parlamentní volby otázkou, která vzešla akutně třeba z jednoho jednání, nebo to bylo něco, co vznikalo už delší dobu?

Otázku kandidátky ODS jsme samozřejmě řešili delší dobu. Od chvíle, kdy odstartovala vládní krize, a začalo se mluvit o možných předčasných volbách. Tedy stejně, jako ostatní politické strany. Už během těchto jednání jsme se domluvili, že budu na kandidátce ODS, a to mezi prvními čtyřmi kandidáty. Na jednání regionální rady jsem však získala největší počet hlasů svých kolegů. Vzhledem k tomu, že si velmi vážím této podpory, přijala jsem post lídra. Obecně tedy moje jméno na kandidátce ODS dílem jednoho jednání nebylo, avšak jednička na kandidátce ano.

Je vedení kandidátky něčím, na co se těšíte a co Vás naplňuje odhodláním? Když bych se Vás zeptal „Chcete do sněmovny?", odpověděla byste mi rázně „Ano, chci!"

Nyní už ano. Kdybych neměla to odhodlání se do poslanecké sněmovny dostat, nepřijala bych pozici lídra kandidátky ODS. Nebylo mojí prioritou být jedničkou, ale pokud jsem získala důvěru svých kolegů, udělám vše pro to, abych se poslankyní stala.

Když byste uspěla a stala se poslankyní, zůstanete starostkou, nebo byste se postu na radnici vzdala? Ptám se na to naprosto záměrně, protože na podobnou otázku už před několika dny odpovídala primátorka Liberce, která vzkázala, že by zhruba roční souběh obou funkcí zvládla. A Vy?

Domnívám se, že bych rovněž obě funkce zvládla. Nechci se do konce volebního období vzdát funkce starostky České Lípy.

Znamená to, že nyní kandidujete v parlamentních volbách, že už za rok nebudete kandidovat v komunálních volbách? Nebo to vůbec nesouvisí a o účasti v nich se budete ještě rozhodovat?

Co se týče komunálních voleb, už nyní mohu říci, že se budu jako předsedkyně místního sdružení ODS a členka oblastní rady ODS určitě podílet na sestavování kandidátky. O tom, kdo by na ní mohl případně být, se mezi kolegy bavíme už nyní. Ale která jména se na ní nakonec objeví a zda na ní budu já, zatím nechci předjímat. Je předčasné mluvit o jakýchkoli jménech, vše je zatím předmětem jednání.

Měl by Váš případný úspěch v předčasných volbách nějaké dopady na Vaše další funkce, speciálně post předsedkyně dozorčí rady českolipské nemocnice?

Rozhodně ne. Tak, jako se nechci vzdát funkce starostky České Lípy, nechci se rozloučit ani s dalšími funkcemi. Všechny jsem je přijala na základě něčí důvěry a s vírou, že mohu svou prací přispět ke zlepšení situace. Neodejdu od rozdělané práce, konkrétně na nemocnici v České Lípě mi velmi záleží.