VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.

17.8.2018
SDÍLEJ:

Hana Mrklasová.Foto: Archiv Hany Mrklasové

V roce 2016 jste si otevřela vlastní květinářství. Byl to pro vás důležitý životní krok? Lze to přirovnat ke splnění snu?
Určitě. Hodně let jsem se na to připravovala a o vlastním květinovém obchodu snila. Napadlo mě to poprvé už na střední škole, kdy jsem si našla brigádu v květinářství. Je to krásná práce, která je pro mě velkou radostí.

Proč jste zvolila název Z Herbáře?
Název jsem vymýšlela spolu s manželem a mamkou. Přála jsem si něco českého, něco spojeného s květinami. Něco, co by vyjadřovalo styl, který mám ráda tedy přirozenost, jednoduchost, spojení s přírodou.

Můžete popsat cestu, která směřovala až k otevření vlastního květinářství?
Vlastně celý život mě práce s květinami provázela. Pracovala jsem jako brigádnice v květinářství i během studia. Pak jsme byli s manželem na Novém Zélandu a po návratu do Čech jsem si našla práci v Jablonci, kde jsem rok pracovala na Střední uměleckoprůmyslové škole a pomalu jsem vymýšlela cesty ke splnění snu. Náhodou jsem poznala majitele jablonecké kavárny, který měl k pronájmu maličký prostor, a nápad udělat z něj malé květinářství se mu líbil. Byl to krásný začátek. Moc jsem nepotřebovala, vše jsme dělali svépomocí a řešili za pochodu. Důležitá pro mě byla podpora rodiny, která věřila tomu, že to půjde. Kdybych na to byla sama, myslím si, že bych tak brzy neotevřela.

Co vás motivovalo?
Radost z toho, co dělám. Je to skvělý pocit když víte, že práce pro vás není jen nutností, ale také koníčkem. Nejsem kancelářský typ a věděla jsem, že potřebuji dělat něco kreativního, abych byla opravdu šťastná a netěšila se jen na víkendy, ale také na začátek pracovního týdne.

Co jste dělala předtím? Jste vyučená floristka?
Ne. Nikdy jsem nebyla na žádném květinovém kurzu. Naučila jsem se to během let v Praze. Studovala jsem Vysokou školu obchodní, obor letecká doprava. Úplně něco jiného, ale nelituji toho. Myslím si, že i to je pro mě dobré při provozu obchodu.

Čím se lišíte od ostatních květinářství?
Upřímně se ani nesnažím být v něčem jiná. Vážu květiny tak, jak to mám ráda. Snažím se o to, aby každá květina, kterou někdo daruje a koupí, ode mě byla taková, jakou bych já sama někomu blízkému uvázala. Když se mi s něčím nepracuje dobře, tak to nekupuji, i když by o to byl od některých zákazníků zájem. Mám ráda jednoduchost, přirozenost a různorodé přírodní doplňkové květiny a plody.

Kde čerpáte inspiraci?
Dnes jsou všude obrovské možnosti. Všude na vás vykoukne spousta fotek, obrázků. Já nejraději sleduji zahraniční weby, Pinterest a Instagram květinových obchodů po celém světě.

Máte vlastní zahradu či skleník, kde květiny pěstujete?
Nemám. Nejsem úplně zahradník. Doma mám květiny v květináči skoro zakázané. Většinou je totiž zalévá manžel. Líbí se mi nápad lokálních květin, ale na takový projekt nemám při mé práci v tuto chvíli vůbec čas. Musela bych opustit svůj obchod a věnovat se pěstování. Mě to ale právě tady teď těší.

S jakými druhy rostlin pracujete?
Podle sezony a také podle toho, co se mi zrovna líbí a na co mám náladu. Mám ráda hortenzie, pivoňky, jiřiny, nejrůznější plody a doplňkové květy. Používám hodně zeleně pistácii, eukalyptus a různé další druhy. Spíše než květy možná řeším barvy. Často u mě můžete vidět světlé tóny, které se k sobě hodí. Kromě letních měsíců moc nepoužívám pestré barvy.

Co nejraději vytváříte?
Nejraději vážu. Baví mě i tvoření věnečků nejkrásnější jsou na podzim, kdy je možné sehnat nádherné přírodní doplňky na jejich zdobení.

Máte svou nejoblíbenější květinu?
Na to asi neumím odpovědět. Může to být každý měsíc jiná, podle toho, co zrovna roste. V dnešní době je takový výběr, že mě často překvapí, co krásného se dá nakoupit. Mám ale obzvlášť ráda pryskyřníky, anemonky, pivoňky, hortenzie, matthioly a delphinium. Z doplňků pak třeba waxflower, heřmánek a šípek. Mám toho ráda opravdu hodně. (smích)

Společně se sestrou zajišťujete i komplexní svatební květinový servis. Co vše to obnáší?
Moje sestra má svatební agenturu. V posledních letech si vzájemně pomáháme. Helena se mnou na některých svatbách a akcích vymýšlí květinové a další dekorace a pomáhá mi s jejich realizací.

Jaké máte pocity, když celá svatba proběhne a vy jste se mohla podílet na této životní události dvou lidí?
Beru to jako velkou čest, když si mě pár pro svůj velký den vybere. Sama svatby připravuji asi čtyři roky a pamatuji si skoro všechny nevěsty. Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá. Vybírá si ji jen jednou za život, pokud manželství dopadne tak, jak si všichni přejeme. Když tedy mohu takovou květinu vázat právě já, beru to opravdu s respektem a moc mě to těší.

Na co jste v rámci květinářství nejvíce pyšná?
Jsem šťastná, že se moje práce lidem líbí. Že se vrací zpět a jsou spokojení. Není to vždy jednoduché, je to spousta práce, se kterou mi ale hodně pomáhá můj manžel. Jsem moc ráda, že jsem si ten sen i já mohla vyplnit. Ne všichni ale byli vždy nadšení z toho, že bych byla květinářka. Studovala jsem, nechtěli tedy, abych „jen“ prodávala květiny. Nedávno mi můj táta řekl, že je rád, že květinářství mám. On původně chtěl, abych pracovala někde v kanceláři. V ten moment jsem na svůj obchod byla pyšná.

Jaký máte názor na akce podobné Tatrhům?
Tatrhy jsou skvělá akce. Určitě jsem vděčná, že jsem byla pozvaná a mohu na nich pravidelně být. Je tady spousta lidí, kteří si šli za svým snem a prodávají opravdu krásné výrobky, výborné jídlo a vytvářejí skvělou zábavu. Bez Tatrhů bych vůbec nevěděla, že tady v okolí takové lidi máme. Určitě velký dík patří pořadatelům, kteří svou práci odvádějí opravdu dobře. Pokaždé se sejde tolik návštěvníků, kolik asi na mnoha akcích v Jablonci ani Liberci nenajdeme.

Hodně jste i cestovala, jaká země vás inspirovala nejvíce, potažmo kde mají podle vás nejhezčí květinovou výzdobu?
V životě mě nejvíce inspirovala Itálie. Nemyslím si ale, že právě v rámci květin a stylu vazby. V Itálii jsem pracovala v květinářství u jedné staré paní, která neměla vůbec podobný vkus jako já. Byla ale neuvěřitelně hodná a dala mi možnost dělat to, co mám ráda. Nejkrásnější květiny jsem měla možnost vázat v Londýně – tam jsem byla na zkoušku jen pár dní, nakonec jsme se vrátili zpět do Čech. Měli ale největší a nejkrásnější výběr květin na jednom místě, co jsem doposud viděla. I objednávky tam byly odlišné – lidé si tam nechávali vázat nádherné, plné květiny. To byla radost.

Používáte k propagaci sociální sítě?
Ano. Používám Facebook a Instagram. Myslím, že je to v dnešní době nejjednodušší nástroj, jak o sobě dát lidem vědět. Mám ale ráda osobní prodej a komunikaci.

Na webových stránkách máte citaci z Malého prince. Četla jste knihu a líbila se?
Četla. Je jednou z mých oblíbených knížek. Je v ní hodně pravdivého. Asi si ji budu muset zase brzy přečíst.

Když vážete kytici či pracujete na dekoraci, posloucháte hudbu?
Často poslouchám u práce hudbu. Jen když spěchám, nebo mám hodně práce, mám ráda ticho. Když ale někdy zavřu obchod a dál pracuji na nějaké zakázce, hraje mi tady poměrně nahlas například Coldplay, Jason Mraz, Hillsong, nebo Tom Odell.

Autor: Jiří Louda

17.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 30 000 Kč Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - Svědomitost, zodpovědnost,flexibilita.loajalita k firmě., - SOU-elektro zkouška dle vyhlášky 50/78 Sb., § 6, Náplň práce:, - Instalace nových strojů a zařízení, nastavování parametrů a seřizování el.strojů a zařízení, kontrolu elektroinstalace včetně světelných zdrojů, udržování řádného technického stavu elektroinstalace strojů atd., Nabízíme:, - Náborový bonus 15.000,-Kč, První kontakt emailem, telefonicky v čase: Po. - Pá 7:00-15:00 nebo osobně na adrese: KV Final s.r.o. Doubí 44 Čtveřín 463 45.. Pracoviště: Kv final ralsko s.r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Ludmila Velasová, +420 725 435 914(Po-Pámezi7:00a15:00). Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Kurátor/kurátorka pro děti a mládež v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: sociální práce s dětmi, které spáchaly trestný čin nebo čin jinak trestný a s dětmi páchajícími přestupky. Plnění úkolů orgánu sociálně-právní ochrany dětí., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky a platové zařazení: 11. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 20 450 do 30 750 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. , § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk, a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy (zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a jeho novelizované podoby, správní řád), -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -výborná znalost práce s MS Office, znalost sociálních agend , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon, příspěvek na doplňkové penzijní připojištění a další bonusy pro zaměstnance., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky do: 27. 11. 2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ - kurátorka / kurátor pro děti , a mládež" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, nám T. G. M. č. p. 1., 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116. Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 21 000 Kč Psychologové Psycholog, rodinný a manželský poradce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Vzdělání se zaměřením Psycholog, rodinný a manželský poradce, popřípadě 2. stupeň VŠ (Mgr.) humanitního zaměření + ukončený psychoterapeutický výcvik v rozsahu minimálně 400 hodin. Schopnost navázat kontakt s lidmi. , Pracovní poměr z počátku na dobu určitou 1 roku s 3 měsíční zkušební lhůtou, s možností prodloužení., Mzda se odvíjí od započitatelné praxe.. Pracoviště: Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy, Konopeova, č.p. 812, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Alena Zemanová, +420 487 853 203. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 360 Kč Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: platová třída 9 + zvláštní příplatek 3800 Kč. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.

Muzeum obohatí své expozice o ptačí vajíčka i bryčku

Démoni dvěma góly v závěru zadělali na drama. Vyrovnat už ale nedokázali a z palubovky Slavie odjeli bez bodu a s porážkou 2:3.

Démoni zatopili pod kotlem a slávisté se strachovali

Nové zařízení v novoborských teplárnách bude vyrábět i elektřinu

Nový Bor – Zatímco teplo vzniklé v klasických elektrárnách odchází bez užitku do vzduchu, takzvané kogenerační jednotky ho umí využít i pro ohřev teplé vody a topení. Dvě takové se právě instalují do tepláren v Novém Boru.

Zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu

Zákupy – Zatímco většina hradů a zámků zavřela s posledním říjnem své brány, zámek v Zákupech si letošní největší novinku nechal až na samotný konec sezony. Vůbec poprvé se návštěvníci mohou podívat do prvního patra památky, kde vznikla autentická kancelář a byt lesního rady z období první republiky.

Nominujte do ankety Nejúspěšnější sportovec

Česká Lípa - Tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec Českolipska za rok 2018 proběhne 6. února v České Lípě. Dejte vědět o úspěších sportovců z celého okresu a nominujte je!

Město Česká Lípa připravuje osvětový web o kardiovaskulárních chorobách

Česká Lípa – Srdce je jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Upozornit občany na nebezpečí spojená s takzvanými civilizačními chorobami má za úkol webová prezentace Srdce Lípy, kterou pro město za bezmála půl milionu korun připravuje firma Pears Health Cyber. Před nástupem do funkce starostky pro ni pracovala dosavadní starostka Romana Žatecká (ČSSD).

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT