Jinde se budou muset lidé z Domova Sluneční dvůr z Jestřebí porozhlédnout po novém bydlení pro své handicapované klientky. Chtěli, aby se 24 z nich přestěhovalo do Zákup, zdejší zastupitelé však v pondělí neschválili prodej pozemků, na kterých se měly domky pro mentálně handicapované ženy postavit.

Svým rozhodnutím tak v podstatě ohrozili realizaci celého projektu, v rámci kterého se má všech 52 klientek Slunečního dvora přestěhovat do okolních měst a obcí. Nyní totiž musí představitelé zařízení urychleně vytipovat jinou lokalitu, kde by mohly ženy v budoucnu bydlet. A musí to stihnout do 30. června.

Návrh přišel pozdě

„Myslím, že dvacet čtyři handicapovaných žen je na tak malé město, jako jsou Zákupy, strašně moc. Ve městě navíc přes čtyři stovky lidí podepsaly petici proti tomu, aby se sem ty klientky přestěhovaly. Jednali jsme tedy s krajem o možnosti snížení jejich počtu. S konečným návrhem dvanácti klientek v Zákupech ale kraj přišel až těsně před rozhodujícím zasedáním zastupitelstva. A za tak krátkou dobu jsme se nebyli schopni rozumně rozhodnout,“ popsal důvody rozhodnutí starosta Zákup Radek Lípa.

Cílem projektu transformace sociálních služeb v Libereckém kraji je začlenit postižené lidi, kteří žijí v nejrůznějších sociálních zařízeních, mezi ostatní zdravou populaci. V rámci něj se tedy má 52 handicapovaných žen z vytipovaného Domova Sluneční dvůr v Jestřebí přestěhovat do okolních měst a obcí a tam vést život v maximální míře podobný tomu, jaký žijí ostatní lidé.

Jedním z těchto měst měly být také Zákupy. Ještě před tím představitelé Slunečního dvora jednali například ve Stráži pod Ralskem, kde ale jejich návrh zastupitelé smetli ze stolu.

„Musíme urychleně najít jinou lokalitu, do které bychom mohli ženy, které měly být v Zákupech, přestěhovat. Termín máme ale jen do konce června, kdy vyprší lhůta pro podání žádosti o evropské peníze, ze kterých má být transformace financovaná. Pokud vhodná místa nenajdeme, budeme muset zůstat v Jestřebí. Vůbec ale nevím, jak to s námi bude do budoucna. Náklady na provoz jsou totiž rok od roku dražší a může se stát, že pro kraj se zařízení stane ekonomicky neúnosným,“ podotkl ředitel Domova Sluneční dvůr v Jestřebí Pavel Kos.

Nadějí je Česká Lípa

Z celkem 52 klientek má zatím stěhování jisté pouze deset z nich. Ty se přesunou na pozemek v Zahrádkách, který Liberecký kraj, jež je zřizovatelem zařízení, získá od soukromníka. O prodeji bývalého penzionu ve Starých Splavech se stále jedná.

Stěhování handicapovaných žen do obce navíc zastavili také v Oknech. A to i přes to, že lidé hlasovali v obecní anketě pro. Ve hře tak zatím nyní zbyla jen Česká Lípa.

„Každý, kdo viděl, v jakých podmínkách ženy ve Slunečním domě žijí, by měl uznat, že ty ženy mají právo na důstojný život. Navíc by se díky nově vybudovanému zařízení zlepšily sociální služby ve městě. Každý, kdo se doma stará o handicapovaného nebo starého člověka, by mohl využít služeb denního centra, kde by se o jejich příbuzného odborně postarali a lidé by si mezitím mohli zařídit, co potřebují,“ řekla zastupitelka Sylva Moravcová, která byla jednou z pouhých čtyř zastupitelů, kteří v pondělí hlasovali pro to, aby se handicapované ženy do města přestěhovaly.