Členové místní jednotky dobrovolných hasičů odevzdali radnici svých pětadvacet pagerů, které používali ke svolávání dvou jednotek začleněných do systému záchranné služby na Českolipsku a v Libereckém kraji. „Tím jsme úplně neakceschopní a je na starostovi, jak zajistí ochranu obyvatelstva,“ konstatoval odvolaný velitel jednotky Josef Kočí, jehož osoba je jedním z hlavních důvodů nesvárů mezi hasiči a radnicí.

„Starosta nařídil, abych pagery vybral. Teď se nemáme jak svolávat,“ potvrdil Martin Kočí z SDH Nový Bor. „Odevzdal jsem je na městském úřadu,“ dodal.
„Lidé dali výpověď a první z nich skončí v pátek desátého června. Ke dni ukončení smlouvy měl Martin Kočí vybírat pracovní pomůcky a výbavu, které patří městu, celkem od šestnácti lidí,“ vysvětlil starosta Jaromír Dvořák (TOP 09 a starostové).

„Situaci jsem prověřil a ti, kdo mají do konce platnosti své smlouvy ještě službu, dostanou pagery zpět,“ doplnil starosta. Dodal, že situací kolem hasičů jsou znepokojeni obyvatelé města a během odpoledne, které má vyčleněné pro veřejnost, se jej někteří na toto téma přišli zeptat.

Jednání pokračují

„Stále jednáme a situaci se snažíme řešit. Hasiče rušit nechceme, proto máme snahu se dohodnout,“ ubezpečil Jaromír Dvořák.

Podle hasičů i opozičních zastupitelů tímto krokem dochází ke stavu ohrožení obyvatel, protože žádná hasičská jednotka nebude nyní pro oblast Nového Boru splňovat nastavené výjezdové a dojezdové časy. O nastalé situaci jsou informovány všechny nadřazené stupně záchranného systému i hejtman Libereckého kraje Stanislava Eichler.

Jak uvedl Stanislav Valdman (ČSSD), opoziční zastupitelé dokonce zvažují podání trestního oznámení na starostu Dvořáka pro obecné ohrožení, pokud velice rychle nedá novoborské veřejnosti na vědomí, jak hodlá město a okolí zabezpečit.

„Dvořák do hry vtáhl osobní animozitu. Ještě před měsícem si na zastupitelstvu liboval, jak si s hasiči rozumí, teď si doslova a do písmene zahrává s ohněm. Město má tak dvě špičkově připravená družstva hasičů k ničemu. K ničemu může být i technika, do které bylo investováno díky získaným dotacím desítky milionů korun. Proto jsme požádali, aby se problematika ochrany obyvatel a další existence či neexistence hasičů dostala na pořad červnového jednání zastupitelstva,“ řekl Stanislav Valdman.

Spory mezi borskými dobrovolnými hasiči a jejich přímým nadřízeným, starostou Jaromírem Dvořákem tak dál pokračují.

ČTĚTE TAKÉ: Borští hasiči podali výpovědi