„Mezi dovednosti, které společně procvičovali, patří hlavně rychlý průzkum objektů a udržení psa ve vyznačeném prostoru. Dále vyhledávání více osob ve vybraném sektoru nebo výdrž psa v místě nálezu do příchodu psovoda,“ řekl tiskový mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

Kynologové také uvítali, že si mohli vyzkoušet sledovat činnost psa online na mobilním telefonu a prohledávaný prostor viděli pomocí kamery, která byla připevněná na zádech psa. „Jedná se o další způsob, jak můžeme zefektivnit naši práci. Pes je velice rychlý a dokáže projít velký prostor za krátkou dobu. My vidíme jeho pohyb a reakce v přímém přenosu a můžeme si tak lépe představit celkovou situaci na prohledávaném místě. Tyto informace pak hrají významnou roli z hlediska bezpečnosti zasahujících i hledaných osob,“ vysvětlil jeden z účastníků výcviku Václav Vančura.

Členové Kynologické záchranné skupiny HZS Libereckého kraje zasahovali v roce 2020 při vyhledávání v sutinách v Bejrútu nebo na jižní Moravě v roce 2021. Rovněž se v rámci spolupráce složek Integrovaného záchranného systému účastní pátrání po pohřešovaných osobách.