O tři místa například zeštíhlí výjezdová jednotka v Jablonném v Podještědí, odejít budou muset i někteří civilní zaměstnanci z územního odboru v České Lípě. Starosty v regionu o tom informoval ředitel HZS česká Lípa plk. Vladimír Formánek. Ten ujistil, že jednotka v Jablonném bude nadále fungovat, a to díky pomoci místních dobrovolných hasičů.

„Aby jednotka splnila daný počet členů na výjezd, bude složená ze tří profesionálních hasičů a dvou dobrovolných," upřesnil budoucí opatření Vladimír Formánek. Ten doplnil, že již dnes mají v Jablonném podstav.

Civilní zaměstnanci by měli odejít v průběhu příštího roku. Úspory se ale netýkají jen snižování stavů. Odráží se na technice a vybavení. S jeho financováním pomáhají hasičům sponzoři. „Letos bychom mohli dostat 400 tisíc korun na darech. Za ně dokoupíme ochranné oblečení pro členy výjezdových jednotek. Mnohé jednotky dobrovolných hasičů mají lepší vybavení než my," konstatoval Formánek.

V souvislosti se škrty se představitelé obcí na Českolipsku obávají, že se do výjezdů k požárům nebo třeba dopravním nehodám budou muset zapojovat čím dál více dobrovolní hasiči.

„To může ohrozit naše rozpočty, z nichž platíme obecním hasičům výdaje," shrnula za všechny českolipská starostka Hana Moudrá.

73

Tolik lidí v současnosti zaměstnává Hasičský záchranný sbor na Českolipsku. Z tohoto počtu je zhruba padesátka hasičů ve výjezdových jednotkách. Kvůli nekončícím vládním škrtům, které hasiči pocítili již před dvěma lety na platech, se jim nevyhne zeštíhlení stavu a v průběhu dvou let se bude muset propouštět.