Od zábavní pyrotechniky často vzplanou keře, travní porosty, odpadkové koše nebo popelnice. Krajští hasiči v tomto období evidují každoročně okolo třiceti zásahů.

„Každý pyrotechnický předmět je jinak nebezpečný, jeden překvapí působivým světelným efektem, jiný zase výrazným zvukovým projevem, některý obojím. Žádný však nemůžeme považovat za bezpečný!“ varuje mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková s tím, že bezpečný může být jen způsob, jakým lidé tyto předměty použijí.

ŠTĚSTÍ JE, KDYŽ OD NICH NIC NECHYTNE

Jako velice rizikovou zábavu hasiči hodnotí z Číny zavlečenou módu posledních let, vypouštění takzvaných balonků štěstí. Ty sice mohou ve velkém počtu vytvořit na nebi poutavou podívanou, ale také způsobit pořádný malér.

„Většina létajících lampionů je opatřena cedulkou s bezpečnostními pokyny. Když si je ale člověk pozorně přečte, zjistí, že je vlastně není možné dodržet, a tudíž balónek pustit,“ podotýká Bílková a uvádí případ ze Semil, kde balónek způsobil požár střešní krytiny a izolačního materiálu na šestipatrovém paneláku. Evakuováno tehdy bylo 18 osob a místo silvestrovských oslav se lidé vydali na cestu k příbuzným nebo čekali v evakuačním autobusu na ukončení zásahu.

Masové vypouštění balónků štěstí avizuje na Nový rok od 18.15 hodin například město Česká Lípa.