VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Boru hrozí krajskému vedení policií

Nový Bor - Boj o výjezdy mezi dobrovolníky a profesionály vrcholí. Kvůli neshodám přijede do Boru i ředitel krajských hasičů.

10.9.2014 52
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Pomohou při dopravní nehodě, uhasí požár. Řádnou dávkou polínek do něj ale také umí symbolicky přiložit. I tak lze chápat jednání dobrovolných hasičů z Nového Boru, kteří opět rozdmýchali boj o výjezdy.

Krajským hasičům vyhrožují trestním oznámením a tvrdí, že plýtvají penězi obyčejných lidí, když k zásahu posílají více jednotek, než je údajně nutné. Ředitel Hasičské záchranné stanice Libereckého kraje Roman Hlinovský hodlá vyhrocenou situaci řešit přímo v Novém Boru.

Aktuální rozbroj vyvolala stížnost, kterou borští hasiči zaslali e-mailem ředitelství krajských hasičů.

Svého velitele hasiči vynechali

„Vaše chování a chování vašich podřízených nás nutí k tomu, že půjdeme podat na HZS Libereckého kraje trestní oznámení. To se bude týkat okrádání lidí za likvidační práce, které neprovádíte, ale účtujete," vzkazuje v e-mailu zástupce velitele dobrovolné jednotky Nového Boru Martin Kočí.

Jako konkrétní příklad uvádí pondělní dopravní nehodu na novoborském obchvatu, kam operační důstojník poslal namísto borské jednotky profesionální hasiče z České Lípy. „Dle nařízení Libereckého kraje máme zasahovat jako první jednotka. Vaše neustálé úpravy z důvodu proplácení likvidačních prací nás již nebaví a dívat se na vaše podvody také ne," pokračuje Kočí.

Peprnou zprávu Kočí odeslal v kopii také novoborskému starostovi Jaromíru Dvořákovi. O problémech, které jednotka řeší, se tak jako jejich velitel dozvěděl až z druhé ruky. „Jestli je to omyl nebo nedohoda, to nedokážu rozlišit. Bylo by dobře, kdyby tohle řešila samospráva, která jednotku zřizuje, ale já jsem se to dozvěděl až po tom, co mail odeslali. Nedělá to dobře ani jednotce, ani městu," komentuje situaci Dvořák, který by měl být prakticky první, za kým by hasiči měli zamířit.

O tom, že borští hasiči zvolili špatný postup pro řešení svých stížností, nepochybuje ani ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský. Borským hasičům, kteří jsou jednou z 350 jednotek v Libereckém kraji, se přitom už několikrát věnoval individuálně při osobním setkání.

„Vždy jde o stejný scénář. Kolegové z Boru si stěžují, já přijedu, navzájem si vysvětlíme, jak se věci mají a za měsíc je to znovu. Takhle já si spolupráci nepředstavuji," říká Hlinovský.

„Ano, jsou sice předurčenou jednotkou pro dopravní nehody na svém území, ale to neznamená, že musí vyjet. Velitel si stěžuje na konkrétní událost, aniž by věděl další souvislosti, které operačního důstojníka vedly k rozhodnutí," dodává.

Za výjezd každé hasičské jednotky zaplatí lidé ze své pojistky za každou započatou hodinu 5 600 korun. V případě, že je na místě jednotek více, musí uhradit i několikanásobnou částku. Část peněz poté jednotky dostanou jako náhradu za materiál, který během zásahu použily.

Podobně to vidí i hasiči Cvikova

Kamenem úrazu z pohledu borských hasičů má být fakt, že se družstva profesionálů připojují i tam, kde jich není údajně potřeba. „Krajští hasiči sází na to, že je vše podložené zákonem, proto to nikdo neřeší. V zájmu krajského hasičského sboru je potom samozřejmě vyslat vlastní jednotku, i když se potom nemusí na místě zásahu kolikrát ani dotknout koštěte," upozorňoval Kočí už letos v únoru.

Podobně vidí nově situaci i jejich kolegové ze Cvikova. „My to máme z druhé strany s Jablonným v Podještědí. Vyjíždíme do pěti minut od odhlášení události, na místě kolikrát zahlásíme, že jsou naše prostředky dostačující, ale to už za námi automaticky přijíždí další jednotka. Když přijedou, automaticky přebírají velení a hned si peníze naúčtují také," popsal svou zkušenost velitel dobrovolných hasičů ze Cvikova Martin Ouzký.

Na rozdíl od borské jednotky jsou Cvikovští ale méně radikální a snaží se respektovat rozhodnutí operačního důstojníka, přestože s ním třeba úplně nesouhlasí.

Ředitel hasičů míří do Boru

Podle ředitele krajského HZS Hlinovského ale nejde o peníze, ale hlavně o bezpečnost. Lidé, kteří událost ohlašují, jsou totiž často rozrušení a někdy lze těžko určit, o jak závažný zásah půjde.

„Máme propracovaný systém řízený počítačem, který monitoruje plošné pokrytí po celém kraji. V řadě případů se také stává, že je nějaká jednotka dostupnější a připravená k výjezdu, takže je snadnější ji tam poslat," hájí profesionální hasiče Hlinovský s tím, že jen velmi nerad řeší tyto záležitosti prostřednictvím médií. „Opravdu to nemáme ve zvyku," říká. V souvislosti se stížností, kterou podali novoborští hasiči, brzy zamíří do Nového Boru. Situaci chce řešit společně se starostou Dvořákem i zástupci dobrovolné jednotky.

Autor: Adéla Vachtová

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení