V Zákupech se v sobotu 17. června uskutečnily první Krajské hasičské slavnosti, na které se na Českolipsko sjelo několik desítek jednotek z celého kraje. Místní dobrovolný sbor, který je nejstarší v Evropě, si tak vynahradil oslavy 170. výročí svého založení, které před třemi lety zhatila pandemie.

Program odstartoval už dopoledne ve Sportovním areálu Emila Zátopka, kde proběhl festival dětských hasičských přípravek. Odpoledne návštěvníci zamířili na zákupské koupaliště a do jeho okolí. Nechyběla hasičská technika a ukázky z činnosti hasičů i dalších složek Integrovaného záchranného systému, zahrála hasičská dechovka, Wanastowi vjecy revival, country skupina New Graf nebo rockeři Joker Beat.

Desítka sborů se zapojila do soutěže o nejlepší hasičský guláš připravený v polní kuchyni. Porota vyhodnotila jako vítěze hasiče z Kunratic u Cvikova, druhé místo putovalo do Skalice u České Lípy a třetí byli domácí. Vrcholem slavností byla po setmění hasičská fontána.

Rušno ale bylo na koupališti ještě před oficiálním zahájením slavností. Během příprav na soutěž ve vaření guláše zahořela polní kuchyně hasičů z Horního Tanvaldu. Kolegům přijeli na pomoc hasiči z domácí jednotky, jejichž cisterna se pohybovala nedaleko areálu.

„Děkujeme za velmi rychlý a pohotový zásah. Celá situace pro nás byla velice nepříjemná a jsme rádi, že se nikomu nic nestalo. Díky vám a ostatním "soupeřům" jsme mohli soutěž dokončit, čehož si také velice vážíme,“ uvedl SDH Horní Tanvald na svém facebooku.

Požár polní kuchyně. | Video: Hasiči Zákupy

Polní kuchyně tanvaldských hasičů prošla nedávno renovací. „Před sobotní účastí na soutěži v Zákupech došlo ke kompletaci všech dílů a zkušebnímu zatopení. Nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco špatně. Celou záležitost řešíme s dodavatelskou firmou, která prováděla lakování a následné vypalování v peci. Firma uznala naší reklamaci, vrátí nám kompletní hotovost za lakování a v současné době probíhají jednání ohledně dalšího postupu opravy a následného lakování," vysvětlili hasiči z Horního Tanvaldu.

Při požáru nedošlo k žádnému zranění či škodě jiného majetku. Tanvaldští hasiči soutěž o nejlepší guláš nevzdali a skončili na čtvrtém místě.