Nové vozidlo CAS ve středu převzal Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, profesionální jednotka v Jablonném dostane cisternu po ujetí potřebných kilometrů.

Vůz, který hasiči získali díky prostředkům z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, stál necelých sedm milionů korun. „Cisterna disponuje například vyprošťovacím zařízením Holmatro, osvětlovacím stožárem v LED provedení, elektrickým navijákem a další výbavou pro odstraňování následků dopravních nehod. Vozidlo má také mimo jiné couvací kameru, která usnadní manipulaci s CAS u zásahu." uvádí Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí hasičů Libereckého kraje.

Oproti běžným zvyklostem u tohoto typu podvozku je vozidlo vybaveno plně automatickou převodovkou, kotoučovými brzdami na obou nápravách a dálkovým centrálním zamykáním kabiny.

Co je Fond zábrany škod a kde vznikají jeho zdroje? Pojišťovny, které jsou oprávněny provozovat na území ČR pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, odvádí 3 % z takto přijatého pojistného do tohoto fondu. Takto získané prostředky spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Prostředky jsou rozdělovány mezi policii, hasiče, záchranáře, subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a další.

Cisterna stála bezmála sedm milionů korun. Zdroj: HZS Libereckého kraje