Dvacítka dobrovolných hasičů z Nového Boru je rozhodnutá složit své funkce. Důvodem pro toto rozhodnutí je jediná věc. Lépe řečeno jediný člověk. Tajemník městského úřadu v Novém Boru Antonín Metál.
„Jedinou nadřízenou dobrovolných hasičů je starostka města. Té jsou hasiči lhostejní a tajemník se v jejich vedení angažuje více než je zdrávo,“ říká dosavadní velitel jednotky Josef Kočí.
„Poslední kapkou v poháru naší trpělivosti je to, že chtějí dosadit na velitele jednotky někoho jiného. Nesplňuji prý podmínky, a nemohu být prý nadřízeným svého syna, který je také hasič,“ dodává s tím, že hasičem je už téměř třicet let a nikdy za jeho působení nebyl v jednotce žádný problém.
Jeho slova potvrzuje i místostarosta města Jindřich Mareš. „Pokud starostka nezačne jednat nebo pokud se zastupitelé nespojí a nepověří starostku jednáním o odvolání tajemníka z funkce, položíme už na zastupitelstvu své funkce my. Buď půjde tajemník, nebo my,“ říká Josef Kočí rozezleně.
„Náš současný velitel je přirozená autorita. Nepotřebujeme nikoho jiného, kdo by nás vedl,“ říkají řadoví hasiči, kteří za svým velitelem pevně stojí.
S tajemníkem už bojují novoborští hasiči dlouho. „Tajemník mi už dokonce vyhrožoval kriminálem, pokud budu prodávat majetek města,“ říká Josef Kočí. „Nic jsem neprodával. Jen jsem nabízel k prodeji staré hasičské vozy, z jejichž prodeje by peníze šly na nákup nové techniky,“ dodává.

Kdyby úředníci tento prodej posvětili, tak mohla být už v lednu prodaná. Místo toho mi tajemník vyhrožoval. Teď mají auta o třetinu nižší hodnotu a jsou kvůli přesycenému trhu prakticky neprodejné,“ dodává.
„Nejsou to jen hasiči, kdo by se s novoborským tajemníkem rádi rozloučili. Také mnoho zastupitelů i obyčejných občanů Nového Boru kroutí hlavou nad jeho mocí na úřadě,“ říká místostarosta Jindřich Mareš. „Je to další důvod k tomu, aby zastupitelé pověřili starostku k razantním krokům vůči jeho osobě,“ dodává s tím, že vyvolání hlasování o pověření starostky, aby tajemníka odvolala by sám navrhl už jen kvůli jeho nahrávání uzavřeného jednání finančního výboru.
Tajemník o žádné výměně velitele neví. „Město založilo organizační složku, která se má starat o chod hasičského sboru. Ta samozřejmě potřebuje vedoucího, a proto město vyhlásilo výběrové řízení na tuto funkci,“ říká tajemník úřadu Antonín Metál.
„Vedoucí by neměl být velitelem jednotky. I podle mého názoru by byla hloupost měnit velitele. Vedoucí bude jen odpovídat za chod organizační složky, pod kterou budou spadat pouze její zaměstnanci,“ vysvětluje s tím, že ani o funkci vedoucího nerozhoduje on, ale starostka města. „Když chce starostka znát můj názor, tak jí ho samozřejmě sdělím. Je na ní, zda ho vyslyší, či nikoli,“ říká na závěr tajemník.

Další zprávy z regionu najdete zde